Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Dukovanech začíná výměna

15.05.2018

DUKOVANY (red) - Výkon prvního reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany začali operátoři snižovat v pátek ve 12 hodin. Během odstávky energetici v reaktoru vymění pětinu paliva za čerstvé, provedou řady kontrol a v plánu mají i několik významných investičních akcí.


Operátoři začali z blokové dozorny („velína“) snižovat výkon prvního výrobního bloku Jaderné elektrárny Dukovany přesně ve 12 hodin. Elektřinu blok přestal dočasně do sítě dodávat kolem 18. hodiny, kdy byly odpojeny oba generátory prvního výrobního bloku. „Od soboty nás na prvním výrobním bloku čeká několik týdnů náročné práce, během kterých provedeme standardní plánovanou údržbu, kontroly mnoha komponent a v plánu máme i řadu investičních akcí,“ sdělil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. V provozu tak budou po dobu následujících necelých dvou měsíců zbývající tři dukovanské bloky.

Během odstávky vymění odborníci jednu pětinu paliva a elektrárna provede 34 významných technických a investičních akcí. Stejně jako na druhém výrobním bloku, jehož odstávka úspěšně skončila na začátku května, bude jednou z nejnáročnějších investic rekonstrukce podružných rozvaděčů.

Dále elektrárna instaluje regulační armatury na sekundární části zařízení nebo nové čerpadlo chlazení bazénu skladování.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk