Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Hroznatíně uctili památku Ludvíka Svobody

01.12.2014

HROZNATÍN (bas) - Velkou slávou ožila malá, přesto významná obec nedaleko Rudíkova. „Velitel je pochodeň, někdy hřeje, někdy pálí, ale vždycky vede…“ neslo se ulicemi z reproduktorů, řeč byla samozřejmě o Ludvíku Svobodovi, jemuž byla slavnost v Hrozantíně věnována. Bývalý prezident Československé socialistické republiky z let 1968 - 1975, československý generál, politik, ministr národní obrany, člen KSČ a nositel neuvěřitelného množství ocenění a dekorací, na něhož mnoho lidí dodnes s úctou a respektem vzpomíná, by v úterý 25. listopadu oslavil 119. narozeniny. Za účelem uctění jeho památky se proto v sobotu 22. listopadu sešla v jeho rodišti početná skupina Svobodových příznivců.


Kromě veřejnosti se u pomníku Ludvíka Svobody sešli také členové Historické skupiny 1. armádního sboru v SSSR, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské, Klubu českého pohraničí a Klubu českých turistů Vysočina. Za Společnost Ludvíka Svobody dorazil pan Josef Láznička, Kraj Vysočina zde zastupovala radní RNDr. Marie Kružíková. Moderátor události dále představil také dceru bývalého prezidenta Zoe Klusákovou-Svobodovou, poslance Parlamentu České republiky Josefa Zahradníčka a další osobnosti více či méně spjaté s Ludvíkem Svobodou. Vzácnými hosty byli vedle paní Zoe také kníže Svatopluk z Haugwitz z řádu skotských templářů a zástupce Generálního konzulátu Ruska v Brně.

Na začátku pietního aktu zazněla česká i slovenská hymna, při nichž přítomní sňali pokrývky hlavy a v tichosti hudbě naslouchali. Hned na to následovaly krátké projevy některých ze zúčastněných hostů, kteří hovořili o osobnosti Ludvíka Svobody, jeho hrdinských činech a významném přínosu republice. Pak se přistoupilo k uctění památky prostřednictvím kladení věnců a květin před pamětní kámen, vždy s řádnou poklonou člověku, při jehož hodnocení se dnes lidé dělí na dva opozitní tábory. Jedni ho považují za skutečného velikána naší historie, druzí mu nemohou přijít na jméno. V závěru události nemohl chybět vojenský pochod nazvaný „Směr Praha“. Po ukončení oficiální ceremonie mohli zájemci nahlédnout i do Svobodova rodného domu.

Autor: Bára Svobodová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk