Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Markovce chcípou ryby

08.08.2018

KOŽICHOVICE (pch) - Minulý týden pokryly hladinu téměř vypuštěné vodní nádrže Markovka desítky mrtvých ryb. A některé byly opravdu pěkné kousky. To neušlo všímavé veřejnosti a kritice se nevyhnul Moravský rybářský svaz Třebíč.


„V souvislosti s úhynem ryb v minulém týdnu vlivem teplého počasí a nízké hladiny vody na revíru Markovka 1 – závlahová nádrž sděluji následující: Na základě písemné dohody z roku 2016 se stalo veškeré zůstatkové rybí společenstvo na této vodní nádrži vlastnictvím Lesů České republiky, s.p. Pobočný spolek MRS Třebíč s tím nemá nic společného a v žádném případě tomu nemohl zabránit ani jakýmkoliv způsobem ovlivnit,“ řekl předseda třebíčských rybářů Jiří Kuba.

Obrátili jsme se tedy na Lesy České republiky, konkrétně na tiskovou mluvčí této státní organizace Evu Jouklovou. „Nádrž nebylo možné zcela vypustit kvůli zanesené spodní výpusti. Většinu ryb jsme při vypouštění nechali vylovit. Předpokládali jsme, že v nádrži bude dostatek vody pro zbývající ryby, které jsme neslovili během vypouštění, a snadno tak v nádrži přežijí do podzimního zahájení prací. Je ale velké sucho a tropické letní teploty. Voda se vypařuje, neprší, do nádrže další voda nenatéká, takže ryby začaly hynout. Okamžitě jsme tedy začali s výlovem. Na místo jsme také hned pozvali hasiče, kteří v nádrži doplnili vodu a okysličili tu stávající, takže ryby už nehynou. Každopádně všechny vylovíme a přemístíme je do jiné nádrže. Spolupracujeme s rybářským svazem, přesto uvítáme každého, kdo odborně poradí a pomůže s výlovem zbylých ryb.“

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk