Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V muzeu vystavují Kapinusovi žáci

07.10.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (ap) - Výstava obrazů a kreseb žáků jaroměřického pedagoga a výtvarníka Josefa Kapinuse je v těchto dnech přístupná v Muzeu Otokara Březiny.


Josef Kapinus (1900-1968) učitel, sochař, malíř, řezbář, ilustrátor a i spisovatel většinu svého života prožil v Jaroměřicích, kde učil na základní škole (dříve měšťanské). Na doporučení básníka Otokara Březiny strávil několik prázdnin v dílně Františka Bílka v Chýnově. Tam získal dovednosti ve výtvarných technikách. Ve svých bustách ztvárnil jaroměřické občany, jak z řad inteligence, tak i obyčejné řemeslníky. Plejáda jeho děl je rozeseta po celém jaroměřickém okolí. Málo je i známo, že kreslil do památníků svých žákyní.

Svým uměním ovlivnil Kapinus životní dráhu mistra uměleckých řemesel a dnešního restaurátora Aloise Zlatušky (1943), z jehož dílny můžeme v muzeu spatřit několik závěsných obrazů. Hned za dveřmi improvizované výstavní síně je to malířská studie k větší kopii obrazu nizozemského malíře 17. století Jana van Goyena (1596 - 1956) „Přístav“. Ještě více však zaujme malířská kompozice, vytvořená z detailů tří klasiků světového malířství – Nizozemce H. Bosche (1450 – 1516), Francouze G. de La Tour (1593 – 1652) a Nizozemce J. Vermeera (1632 – 1675). I jen trošku obeznalý milovník umění rozpozná autorství každého z nich, vždyť třeba Bosch byl „vynálezcem nestvůr a přízraků“ a třeba Vermeer rád ve svých obrazech maloval látky a tapiserie. Bosch namaloval i několik triptychů a kopii jednoho z nich – Klanění tří králů – vytvořil i jaroměřický Alois Zlatuška. Mnohý z návštěvníků výstavy by jistě rád vlastnil i Zlatuškovu kopii obrazu „Marie s děťátkem“ namalovanou podle Nizozemce Rogiera van der Weydena (1400 – 1464).

Představitelem Společnosti Otokara Březiny je Herbert Pesch, který také rád vzpomíná na školní léta strávená s učitelem Josefem Kapinusem, na jeho výtvarné práce a jeho schopnost probouzet v dětech lásku k umění a nadané žáky vést k tomu, aby své nadání dále rozvíjeli. Vedle technologicky náročných Zlatuškových obrazů tak najdeme na výstavě kresby Herberta Pesche seniora s portréty hezkých žen a dokonce i sexuálních symbolů své doby jako byly Marilyn Monroe nebo Claudia Cardinale. Také Herbert Pesch junior vystavuje portrétní kresby známých osobností, jako je básník Boris Pasternak. Z tvorby I. N. Peschové zaujme portrét Brada Pitta, kreslený křídami, nebo „Dívka s perlou“, kreslená tužkou a uhlem podle J. Vermeera. Výstava je přístupná denně mimo pondělí od 9 – 11 a 14 – 16 hodin a potrvá do 31. října

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk