Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Náměšti otevřeli novou jubilejní tělocvičnu

06.09.2018

Náměšť nad Oslavou (ap) - Při zahájení nového školního roku byla v pondělí 3. září slavnostně otevřena nová jubilejní tělocvična u nejstarší školy v Náměšti, u Základní školy Komenského. Odpoledne až do pozdního večera a o víkendech tělocvičnu budou moci využívat i různé sportovní kluby v Náměšti.


Tělocvična má obdélníkový půdorys, na který navazuje třípodlažní přístavba sociálního zařízení. Díky podzemnímu podlaží může být tělocvična propojena spojovací chodbou se stávající budovou základní školy, takže žáci v rámci výuky přejdou do tělocvičny na hodinu tělesné výchovy „suchou nohou“.

Město Náměšť nad Oslavou zahájilo výstavbu jubilejní tělocvičny v dubnu loňského roku a stavba byla dokončena letos v květnu. „Stavba byla zajímavá především tím, že vznikla v městské památkové zóně, kde povolit novou stavbu bývá veliký problém. Památkáři měli velice vyhraněné názory k tomu, jak ta tělocvična má vypadat. Panu projektantovi Šedivému se těžce projektovalo,“ vysvětlil při slavnostním otevření tělocvičny starosta města Vladimír Měrka a připomněl také, proč děti chodily do školy nějaký čas přes dřevěnou lávku: „Protože tady byl archeologický nález. Našly se staré klenby nalevo pod vstupem do školy. Byly to nějaké chodby. My jsme museli nechat provést výzkum, a to nás samozřejmě zdrželo. Velice zajímavým nálezem tady také byl nález pazourku, který nebyl větší než nehet, ale, přátelé, zdrželo nás to minimálně o dva měsíce.“

V záležitosti tělocvičny muselo vedení města jednat i s církví. „Požádali jsme pana faráře a biskupství, jestli by nám neprodali kousek pozemku asi 80 metrů čtverečních,“ prozradil Měrka. Město tak po dohodě s římskokatolickou farností odkoupilo část farního pozemku, na kterém se nacházela hospodářská budova. Po jejím odstranění mohlo dojít k rozšíření zázemí tělocvičny.

Náklady na výstavbu tělocvičny, zázemí, šaten a venkovní nářaďovny činily zhruba 12.500.000 Kč. Město Náměšť nad Oslavou se opakovaně ucházelo o získání dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ze státní podpory sportu - podprogramu Podpora materiálně technické základny sportu. Ačkoli město v obou případech formálním hodnocením žádosti o dotaci prošlo, nebylo nikdy z důvodu vysokého počtu žadatelů o dotaci zařazeno mezi dotované projekty. „My jsme tím, že jsme žádali ministerstvo školství, ztratili v podstatě dva roky. Dva roky jsme hřáli naději a dělali všechno možné, abychom tu dotaci, kterou dostávají jiná města, sportovní kluby a obce, dostali. A netušili jsme, že ty osoby, za kterými chodíme, nejsou ty pravé, a měli jsme jít za někým úplně jiným. Ten dotační program byl rozdělován úplně jinde než na ministerstvu školství,“ pravil Měrka kulantně na adresu známé kriminální causy. Současné vyšetřování případu, v němž jsou mimo jiné obviněni bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či předseda České unie sportu Miroslav Jansta, odkrývá nové skutečnosti, jak se rozdělují dotace do českého sportu. Například i to, jak se v rozdělování podpory angažovali lidé z vysokých pater politiky - jmenovitě místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek či bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Po těchto neblahých zkušenostech s Prahou náměšťské zastupitelstvo na jaře loňského roku rozhodlo výstavbu tělocvičny u ZŠ Komenského plně financovat z vlastních prostředků rozpočtu města. V bývalé cvičebně ZŠ Komenského, která byla jen provizorně upravenou třídou pro sport, v současné době vzniká taneční sál pro základní uměleckou školu.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk