Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Náročný závod v krásném prostředí připravil OOB Třebíč.
(foto: mm)

V okolí Dalešické přehrady se konalo mistrovství Vysočiny

04.07.2019

Stropešín - V malebném prostředí Dalešické přehrady uspořádal oddíl OOB Třebíč mistrovství Vysočiny na krátké trati v orientačním běhu. Centrem závodu se stal kulturní a sportovní areál v obci Stropešín. Necelých čtyři sta účastníků čekala zcela nová mapa Čalonice a závodníci se museli vypořádat s velice atraktivním a různorodým terénem, směrem k přehradě se skalisky a prudkými srázy. V hlavní ženské kategorii zvítězila Jana Benešová z SK OB Chotěboř, v mužích dominoval Adam Chloupek z Žabovřesk. Závodníci z pořádajícího oddílu se podle pravidel soutěžního řádu nemohli zúčastnit, výjimkou pak jsou žákovské kategorie do 14 let. Hlavním organizátorem akce byl Radek Cícha z třebíčského oddílu, se kterým jsme si o závodech v okolí Dalešické přehrady povídali.


Jak jste se dostali k pořádání mistrovství na Třebíčsku?

Rozpis závodů oblasti Vysočina na celý letošní rok se rozhodoval již koncem roku 2018. Oddíly oblasti Vysočina navrhly termíny, lokality a mapy svých závodů a z této nabídky se následně vybíralo. Letos bylo a bude v rámci žebříčku Vysočiny uspořádáno celkem 18 závodů, z toho tři jsou mistrovské - sprint, krátká trať a klasická trať. Nám bylo přiděleno pořádání mistrovství oblasti Vysočina na krátké trati. Jako hlavní fakt přidělení závodu našemu oddílu, byl ten, že jsme kvůli kůrovcové kalamitě na Třebíčsku nebyli schopni uspořádat závod na stávajících mapách a navrhli jsme, že předložíme zcela novou mapu a rozhodli se pro lokalitu Dalešické přehrady u Stropešína. Zde je les smíšený a není tak postižen, jako lokality u Heraltic, Štěměch, nebo poslední mapa u Rudíkova, kde jsme stihli uspořádat pouze jeden loňský závod. Pro letošní rok máme ještě jeden termín pro organizaci oblastního závodu, a to 26. října. O lokalitě budeme ještě v oddílu jednat, rozhodně nepůjde o lokalitu u přehrady. Jisté je to, že budeme nuceni mapu závodu aktualizovat, například u Rudíkova zmizela snad polovina lesa...

Jak je složité podobný závod uspořádat?

Je to mravenčí práce. Jednání s vlastníky lesů a pozemků, odborem životního prostředí, organizace centra závodu, parkování, občerstvení, sponzoři… Při organizaci letošních závodů jsme měli štěstí, že majitelem pozemků využitých při závodech byly pouze Lesy ČR a ne desítky drobných majitelů. Za bezproblémové jednání a vstřícnost moc děkujeme. Další perfektní spolupráce byla s obcí Stropešín, kde nás přijali za své a poskytli nám areál kulturního a sportovního centra a prostorů pro parkování, místní SDH se postaral o bohaté občerstvení. Za toto patří Stropešínu také obrovský dík. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na naše další sponzory a partnery, kteří se podíleli na věcných cenách pro vítěze, které byly letos opravdu velice bohaté. Musím poděkovat i všem z našeho oddílu, kteří se svých úkolů při organizaci, zhostili výborně, vše klapalo, jak mělo. S takovým týmem byla radost spolupracovat.

Jaká byla účast a jste s úrovní závodu spokojen?

Cílem proběhlo necelých 400 závodníků. Dle jejich reakcí spokojených. A když je spokojený závodník, i ten, který neskončí na stupních vítězů, musí být spokojen i pořadatel. Jsme rádi, že si na naše závody, kromě tradičních oddílů z Vysočiny a blízké brněnské oblasti, našli cestu i závodníci například z oddílů Plzně, Ostravy, Luhačovic a dalších.

Co závodníky OOB Třebíč čeká v nejbližších týdnech?

Do prázdnin závody žebříčku ligy Vysočina, o prázdninách je v soutěžních závodech pauza, ale je možnost vícedenních závodů například ve skalách v Českém ráji a podobně. Od září nás opět čekají závody žebříčku. Vrcholem jsou samozřejmě závody Mistrovství České republiky. Za sebou máme již Mistrovství ČR ve sprintu, který se konal v Čáslavi, v červnu proběhlo u Turnova MČR na krátké trati a na podzim bude MČR na klasice. I na těchto závodech naleznete stopy borců z třebíčského oddílu.

Autor: mm
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk