Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V UNESCO je už i zámek

20.12.2018

TŘEBÍČ, BAHRAJN (pch) - Třebíčský zámek, který je národní kulturní památkou, patří nově do komplexu UNESCO v Třebíči. O rozšíření hranic památek pod ochranou světového kulturního dědictví o budovu zámku - bývalého kláštera rozhodl mezivládní Výbor světového dědictví na svém 42. zasedání v Bahrajnu.


Zámek se tak připojil k židovské čtvrti, židovskému hřbitovu a bazilice svatého Prokopa, které byly na seznam světového dědictví zapsány už v roce 2003. „Rada Kraje Vysočina odsouhlasila Memorandum o spolupráci mezi správci všech tří součástí tohoto kulturního statku,“ uvedla tisková mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

V memorandu se Kraj Vysočina, město Třebíč, Římskokatolická farnost Třebíč a Židovská obec Brno zavazují ke spolupráci při zajištění péče o světově výjimečnou hodnotu, zajištění její autenticity, celistvosti i trvale udržitelného využívání. „Kraj Vysočina se může pyšnit hned třemi památkami, zapsanými na seznam UNESCO, což je nejvíce ze všech krajů České republiky. Podepsané memorandum je deklarací toho, že se na péči, propagaci a udržitelnosti památek v Třebíči chceme i nadále podílet společně s našimi partnery, respektive správci památek. Je tak vlastně potvrzením už dnes běžné praxe,“ přiblížila náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

Vedle třebíčských památek mohou návštěvníci obdivovat na Vysočině rovněž historické centrum Telče, zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO už v roce 1992, o dva roky později k tomuto unikátu přibyl další skvost, a to poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. „Také v příštím roce mohou všechna tři města s památkami UNESCO žádat v rámci Fondu Vysočiny o peníze na jejich propagaci, opět až do výše 500 000 korun. Žádosti do grantového programu UNESCO 2019 jsou přijímány od 1. do 28. února 2019,“ dodala Neuwirthová.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk