Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Kouř vinohrad příliš neohřál.
(foto: Petr Chňoupek)

V nočním vinohradu vzplály ohně

06.02.2012

Sádek - Teploměr ukazuje více než mínus patnáct stupňů Celsia. Je čtvrtek 2. února krátce po desáté hodině večerní a ve vinicích pod hradem Sádek je nebývale živo. Mráz má k ránu atakovat hranici dvaceti stupňů, a to je pro vinohrad, který je téměř bez sněhu, hodně nebezpečné. Majitel vinic Lubomír Lampíř hodlá vyzkoušet metodu starých vinařů, které se říká zakuřování.


Kolem vinice jsou už připraveny balíky slámy a hromady větví. Cílem je vytvořit kouřový překryv, který oteplí vzduch ve vinohradu a zmírní škody, které by mohl extrémní mráz napáchat. „Celou noc jsme zakuřovali, a to až do osmi do rána. Mráz byl stejně devatenáct stupňů jako v okolí. Takže si myslím, že efekt byl minimální,“ popsal pokus Lubomír Lampíř.

Přesto celá noční akce přinesla řadu poznatků. „Kdybychom měli ohně na více místech a měli to předem víc připravené, tak by to efekt mělo. My jsme to měli na čtyřech místech a odhaduji, že bychom měli ohně zapálit tak na patnácti místech. Chtělo by to i nižší tlak,“ konstatoval Lubomír Lampíř.

„Zakuřování vinohradů je metoda, kterou používali staří vinaři, ale většinou v záhumenkových vinohradech, kde výměry byly velmi malé. To znamená tak do jednoho hektaru. Nanosilo se všechno ze dvorů a hospodářských stavení včetně drnů a starého hnoje a to se dávalo na oheň,“ vysvětlil Lampíř. Podle jeho slov je zakuřování větších ploch problém. „Volal jsem jiným vinařům a nikdo nezakuřoval,“ dodal. Celou akci bere jako pokus o navázání na staré tradice. Jak se podařilo Lubomíru Lampířovi zjistit, vykuřování používali staří hospodáři i na Třebíčsku, a to na ochranu raných brambor.

Extrémní mráz, který v těchto dnech zažíváme, může ve vinohradu napáchat slušnou paseku. „Mohou zmrznout zárodky letorostů v plodných očkách, a to zejména u odrůd modrý portugal, irsai oliver nebo müller thurgau,“ říká Lampíř. Tyto odrůdy mrznou už při mínus sedmnácti, takže lze očekávat, že některá očka budou poškozená.

Je hluboká noc, když opouštíme vinohrad. Do tmy svítí ohně, kouř se válí nad vinohradem. Rtuť teploměru stále klesá a podle meteorologů bude hůř.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk