Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Pavel Hlaváč: „Rapsodie v modrém“ (52x47 cm)
(foto: red)

V sobotu se koná Benefice pro Jarmilu

06.11.2017

TŘEBÍČ (red) - Každý rok přibudou v České republice dvě stovky nemocných, kteří si od lékařů vyslechnou poměrně zdrcující informace. Onemocněli amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), která postihuje motorické nervové buňky. Mozek jednoduše nedokáže ovládat svaly, které se tak nepohybují, slábnou a atrofují. Postup nemoci je individuální, někdo jí podlehne v řádu několika let, pětina nemocných jí dokáže vzdorovat až deset let a pět procent s ní může žít déle než dvacet let.

V loňském roce byla ALS diagnostikována i Jarmile Mijovičové z Třebíče. Vše začalo špatnou hybností palce pravé ruky a vleklým léčením údajně skříplého nervu. Na nemoc prozatím neexistuje lék, nejblíž k pomoci je ale prozatím díky výzkumům a klinickým studiím látka Riluzol, která dokáže chránit nervové buňky a brání jejich odumírání. Neumí uzdravit, ale prodlužuje nemocným život. Bez speciálních pomůcek se ale neobejdou.

Proto se rodina paní Jarmily snaží ulehčit jí fungování v běžném životě, který je limitován postupnou ztrátou hybnosti. Obrátila se i na sdružení For Jane, které pro Jarmilu zřídilo veřejnou sbírku Za vybrané peníze poslouží na nákup elektrického vozíku, kompenzačních a rehabilitačních pomůcek nebo vhodného oblečení a obuvi.

Jarmilu Mijovičovou se rozhodli podpořit i její přátelé. V sobotu 11. listopadu pro ni v hudebním Klubu B pořádají benefici. Vystoupí na ní kapely Raving Ed, Zatím nic, Slup a další. Součástí benefice bude také dražba obrazů, grafik a fotografií. Vstupné je dobrovolné.


Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk