Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Třebíči mají opravdu z čeho vybírat

10.09.2010

Právě okresní město je příkladem města, kde je opravdu z čeho vybírat. O dvacet sedm míst v zastupitelstvu se tu uchází dvanáct politických subjektů. Parlamentní volby v červnu naznačily, že lidé touží po změně, třebíčské politické strany tento trend příliš nerespektují. Z tradičních stran nejvíc změn udělala ODS. V čele kandidátky sice stojí současný starosta Ivo Uher, ale za ním už to svítí novotou - Karel Dolák, Pavel Suk, Blanka Glaserová, Josef Diviš atd. Všechno jména komunální politikou téměř nepolíbená.

Změny jsou i na kandidátce ČSSD. Tu po dlouhých letech nevede Miloš Mašek, ale současný radní Vladimír Malý. Za ním je další radní Naděžda Dobešová, pak už jsou nová jména jako Radim Švejda či Soňa Olivová.


Novou tvář v čele mají i komunisté, a to inspektorku Drahuši Milotovou. Záda jí kryjí osvědčená jména ? Miroslav Zahrádka, Milan Ustohal, Hana Máchalová. Páté místo patří jednadvacetileté Zuzaně Široké. V zastupitelstvu vcelku úspěšná Julie Dolejší je až na místě sedmém.

Lidovci opět sázejí na místostarostu Jana Karase. Za ním je Pavel Holík, Marie Dudíková a Petr Jašek. Chybí tu bývalý starosta Pavel Janata, ale jméno Janata na kandidátce přesto je, a to na sedmnáctém místě devatenáctiletý Jakub Janata.

Hlavní opoziční strana Heřman zpátky na radnici! je ze všech třebíčských volebních stran nejkonzervativnější. Její kandidátka se od té z před čtyř let moc neliší. V čele stojí opět Pavel Heřman a za ním jsou další zastupitelé Jaromír Barák, Marie Rynešová, Jolana Smolová, Petr Škarabela atd.

Druhé výrazné opoziční seskupení Břehy má za lídra Milana Zeiberta a hned za ním Hanu Houzarovou. Letos v popředí chybí zastupitel Jan Uher, kterého nahrazují Martin Koutný a Milan Šťastný.

Od letošních voleb si hodně slibují i nové subjekty. Věci veřejné staví do čela kandidátky podnikatele Martina Svobodu, lékárnici Terezu Janíkovou, úředníky Pavla Krčála a Milana Chloupka či chirurga Petra Kotačku. Na kandidátce jsou i dva hokejisté, a to Rostislav Malena a Marcel Hrbáček.

TOP 09 sází na ředitele obchodní akademie Pavla Svobodu, Irenu Hejzlarovou či Janu Spekhorstovou.

Známými jmény je doslova prošpikována kandidátka sdružení Pro Třebíč. Na prvních třech místech jsou bývalí zastupitelé ODS Pavel Pacal, Jaromíra Hanáčková a Daneš Burket. Čtvrtý je bývalý místostarosta Karel Dvořáček.

Zajímavě vypadá i kandidátka Suverenity, kterou vedou podnikatelé Martina Kršňáková, Josef Prajs-ner a Jan Zahradníček.

Třebíč můj domov je kandidátka, která z velké části kopíruje minulou kandidátku SNK-ED. V čele stojí bývalí místostarostové Marie Černá a Radek Číhal. Za nimi stojí mládí v podobě Jana Burdy a Martina Aujezdského.

Dvanáctku pak doplňuje Pravý blok. Ten nemá plnou kandidátku. V jejím čele stojí Antonín Zejda.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk