Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Třebíči vznikne malé planetárium

23.03.2017

TŘEBÍČ (kv) - Pokud se podaří třebíčskému Domu dětí a mládeže získat peníze z Integrovaného regionální operačního programu, mohlo by být v Třebíči do dvou let nové planetárium.


„Jedná se o přístavbu hvězdárny, která bude zahrnovat malé planetárium, učebnu přírodních věd, sociální zázemí a foyer se stálou expozicí,“ říká ředitelka DDM Třebíč Jarmila Pavlíčková.

Žádost zní na pět milionů korun. „Pokud bude projekt úspěšný, město by se mělo podílet deseti procenty,“ říká radní města Pavel Pacal. „Aktuálně je o činnost hvězdárny velký zájem, ale prostředí pro veřejnost tam není úplně utěšené,“ dodává k investici Pacal. V plánu je nejen samotná přístavba, ale také vnitřní vybavení včetně dalekohledů, dataprojektoru a promítací komule, která bude mít v průměru 5,5 metrů.

„ V novém planetáriu by se měly konat výukové programy pro školy, které teď sice už také děláme, ale jen v menším rozsahu. V momentě, kdy tam bude adekvátní zázemí, budeme moci nabídnout rozsáhlejší programy,“ dodává ředitelka Pavlíčková s tím, že zájem o návštěvu hvězdárny se každý rok zvyšuje a její rozšíření a modernizace je tak logickým krokem. Učebna přírodních věd nabídne zázemí nejen astronomickému kroužku, ale třeba taky kroužku Logik, který se věnuje fyzice a matematice

Kromě programů pro mateřské, základní a střední školy nabízí hvězdárna pravidelně také kroužek pro rodiče s dětmi i pro školáky, kterých je v současnosti asi čtyřicet a kteří jsou rozděleni do tří skupin podle obtížnosti tak, aby z astronomie poznali co možná nejvíc. Každou sobotu je pak hvězdárna otevřena veřejnosti.

Jestli DDM s žádostí o dotaci uspěla, bude jasné na podzim tohoto roku. Pokud se tak stane, mělo by k realizaci dojít v období od ledna 2018 do dubna 2019. Provoz stávající hvězdárny by během výstavby měl zůstat zachován.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk