Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vánoce už oslaví v novém domově

22.11.2012

Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš - Transformace sociálních služeb dostává konečně hmatatelnou podobu. Do nových domovů chráněného bydlení v Náměšti a ve Velké Bíteši se budou už brzy stěhovat klienti bývalého Ústavu sociálních služeb Jinošov, v součastosti klientů nástupné organizace ústavu - Domova bez zámku.


„Jedná se o dva domy.. Jeden dům je v podstatě jedna domácnost. Je tady několik pokojů, kde budou žít klienti buď samostatně, nebo v jednom pokoji také po dvou, dle vlastního přání. Bude to taková samostatná domácnost s tím, že jim bude nápomocný personál. Jedná se o klienty s mentálním postižením se střední nebo nízkou mírou podpory. Jsou schopni spoustu činností vykonávat sami, některé s aktivizací, jiné z pomocí,“ popsala nám Jaroslava Kuboňová, vedoucí chráněného bydlení v Náměšti nad Oslavou.

Cílem transformace je co největší přiblížení života mentálně postižených jedinců ke způsobu života zbytku populace. „Budou tady žít jako ostatní zdraví lidé, úplně běžně. Není to pro ně samozřejmostí, většinu života trávili v ústavech ve velkých skupinách. Je to první krok, první etapa,“ uvedla Kuboňová. Následovat bude budování dalších společných chráněných domácnostií, a to nejen v Náměšti, ale i v širokém okolí.

Nové nájemníky budou tovřit vybraní bývalí klienti jinošovského ústavu, kteří po havárii stropu schönwaldského zámku žili v ubytovnách a nájemních domech či bytech. Na stěhování by tak jako tak přišlo, nepředvídané události transformaci jen uspíšily. Dva nové domy Pod Křišťálovem nechal za pomoci prostředků z Evropské unie postavit kraj Vysočina. Nyní budou předány do užívání i majetku Domova bez zámku. Na provozních nákladech se budou z části podílet sami klienti. „Mají důchody, příspěvky na péči ? své příjmy. Jsme příspěvková organizace kraje, takže část bude z našich zdrojů,“ doplnila Kuboňová.

Domov bez zámku nabídne v rámci chráněného bydlení také naprostou novinku. A to takzvanou odlehčovací službu. Ta je určena těm, kteří sami pečují o mentálně postiženého a potřebují si něco důležitého vyřešit či zařídit. „Je to taková pomoc pro někoho, kdo sám pečuje o mentálně postiženého člověka a občas potřebuje něco sám vyřešit, odjet a podobně,“ doplnila. Pro klienty odlehčovací péče je přichystán samostatný pokoj s příslušenstvím. Přítomný personál je připraven pomoci. Dočasný obyvatel domova se může zapojit do společných aktivit a navštěvovat denní stacionář.

Transformace je jistě tou správnou cestou. Pobyt klientů ústavní péče dostává zcela nový rozměr. Z velkých pokojů a nevyhovujících prostor začínají žít v malých skupinkách chráněného bydlení, kde je respektováno jejich soukromí a právo na co nejnormálnější život... „Snanžíme se klienty v rámci jejich možností víc přiblížit k tomu obyčejnému životu a včlenit je do společnosti, aby nežili někde schovaní, zavření mimo společnost. Koneckonců, mottem Domova bez zámku je Hendikep není bariéra,“poukázala Kuboňová. Navíc, Náměšť je v tomto ohledu naprosto specifická. „Lidé tu jsou zvyklí na pohyb mentálně postižených na veřejnosti. Setkávají se s nimi při různých událostech i v každodenním životě a nikdo se nad tím nepozastavuje,“ uvedl Marek Klement z Domova bez zámku.

Autor: Martina Chromá
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk