Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vánoce budou (asi) zase na blátě

11.12.2017

TŘEBÍČ (pch) - Duhu máme spojenou s létem, ale vzácně se může objevit i v zimě. Právě to se stalo v pátek 8. prosince. Ráno bylo jasné a když začalo vycházet slunce, došlo i na mrznoucí mrholení. Kombinace těchto dvou jevů vykouzlila na obloze nádhernou duhu. Podle fyziků šlo o duhu, tvořenou vlhkostí atmosféry - drobounké kapičky vody s nízko položeným sluncem. Proto byla tak úzká.


Duha byla potvrzením toho, jak si s námi poslední dny počasí hraje. Minulý týden roztál sníh, který na- padl na přelomu listopadu a prosince. V pátek se nám objevila krásná duha, v sobotu bylo mrazivo až vlezlo, v neděli večer pak napadl sníh a včera se prudce oteplilo. Počasí je jako na houpačce.

S blížícími se Vánocemi se stále častěji ptáme, zda se konečně letos dočkáme bílých Vánoc. Podle meteorologů s největší pravděpodobností ne. Podle výhledu, který byl k dispozici včera dopoledne, by nějaký sníh měl napadnout v druhé polovině tohoto týdne. Jestli se udrží, tak by měl s největší pravděpodobností roztát těsně před Vánocemi. Na Štědrý den by ale pak mohlo alespoň trochu zasněžit.

Meteorologům ovšem takto dlouhé předpovědi většinou nevycházejí, takže buďme optimisty a doufejme, že Vánoce budou letos přece jen na sněhu.

Foto: Jan Uher

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk