Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vánočnímu stromku je dvě stě šest let

20.12.2018

Víte, kolik let již má tradice vánočního stromku? Úctyhodných dvě stě šest. Ačkoli se před lety snažil umělý stromeček vytlačit ten tradiční, voňavý a zelený z našich domovů, poslední léta hlásají návrat k tradicím. Tedy i k živému vánočnímu stromečku.


Poprvé se rozsvítil v pražské vile ředitele Stavovského di- vadla Jana K. Liebicha roku 1812. O třicet let později se v Praze stromky prodávaly jako běžná věc a lidé je nazývali Kristovým strůmkem. Nejdříve se ujal v zámožných českých rodinách, na Moravě se začal objevovat až počátkem 20. století. Stromeček k nám pronikl z německého území, kde se v 17. a 18. století šířil od města k městu.

V 19. století a do poloviny 20. století, byla vánočním stromem hlavně jedle, v dnešní době je pro svou vzácnost nahrazena odolnějším smrkem a borovicí. Zvyklost stavět rozsvícené vánoční stromky na veřejných prostranstvích se v evropských zemích ujala po první světové válce. V Čechách se podle dochovaných zpráv poprvé postavil veřejný stromeček v Plzni roku 1925, Na Moravě v Brně už v roce 1924. Tato zvyklost se za první republiky rychle rozšířila po dalších českých i moravských městech i vesnicích.

Jak jsme již informovali, letošním vánočním stromem v Třebíči je jedle obrovská – Abies grandis. Jedná se o nejrychleji rostoucí druh jedle, který pochází ze Severní Ameriky, kde může dorůstat do výšky až 80 metrů. Doputovala na Karlovo náměstí z ulice Energetiků.

Vánoční strom, pocházející z lesů, stál v Třebíči pouze jednou. V novodobé historii města byl vztyčen v roce 1989. V nadšené atmosféře sametové revoluce zdobil náměstí, tehdy pojmenované ještě jako Gottwaldovo, smrk ztepilý, pocházející z lesů u Slavic. První strom ze soukromého pozemku putoval na třebíčské náměstí v polovině 90. let 20. století. Pocházel z pozemku u křižovatky ulic 9. května a U Obůrky.

A jakému stromku dávají o Vánocích lidé přednost ve svém domě či bytě? Podle malého průzkumu se to odvíjí od věku. Starší lidé si většinou nazdobí borovicové větve ve váze, nebo malý umělý stromek. „Vnoučata jsou tak daleko od nás, málokdy přijedou. A nám stačí jen tato malá připomínka Vánoc,“ svěřila se šestasedmdesátiletá Růžena Svobodová z Třebíče a dodala, že její známí si před lety koupili stromek v květináči a slouží jim dodnes. „Vždy si ho krásně nazdobí. Oni mají velkou halu, kde není tak teplo, takže jim tam přežívá docela dobře a dokonce i vyrostl,“ dodala.

Mladá a střední generace dává přednost živému stromku. „Každý rok kupujeme vyšší jedličku. Krásně voní, neopadává. Umělý stromek je sice vzhledově hezčí, ale nemá to pravé kouzlo,“ míní paní Milena, matka dvou malých holčiček.

Autor: mič
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk