Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Ve věznici kvetl obchod s drogami

27.06.2013

Rapotice - V první polovině června provedli třebíčští kriminalisté společně s kriminalisty Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina a ve spolupráci s Vězeňskou službou Věznice Rapotice rozsáhlou razii, při které zadrželi celkem deset osob.


Rozkryli složitou a organizovanou síť pachatelů dopouštějících se drogové trestné činnosti, z nichž jsou necelá polovina odsouzení vězni. „Trestná činnost spočívala v organizování výroby drog mimo věznici a následnou distribuci drog do věznice i mimo věznici. Za tímto účelem do věznice Rapotice dopravovali drogy a mobilní telefony,“ řekl npor. Mgr. Josef Vodák, vedoucí oddělení obecné kriminality. Policejní komisař zahájil trestní stíhání všech deseti zadržených.

„Podezřelými okolnostmi se začali nejprve na konci loňského roku zabývat pověřené orgány vězeňské služby a následně byl případ vzhledem k rozsáhlosti a složitosti předán k dalšímu prověřování třebíčským kriminalistům specializovaným na drogovou kriminalitu. Policisté zahájili okamžitě prověřování, při kterém s kriminalisty úzce spolupracovala vězeňská služba z rapotické věznice, která zároveň poskytovala v maximální míře potřebnou a nezbytnou součinnost,“ uvedla tisková mluvčí jihlavských policistů Jana Kroutilová. V průběhu prověřování zajistila vězeňská služba zásilku obsahující drogu pervitin, která se nacházela v poštovním balíku, důmyslně ukrytá ve věcech poslaných jednomu z vězňů. Kriminalisté zjistili veškeré okolnosti přijetí balíku a dále na základě operativního šetření zjistili, že odesílatel uvedený na zásilce je smyšlený a pozornost zaměřili také na osoby ve výkonu trestu odnětí svobody.

Postupně rozplétali složitou síť pachatelů drogové trestné činnosti, do které byli zapojeni vězni, bývalí vězni a jedna doposud netrestaná žena, shromažďovali důkazní prostředky a zjišťovali, jak se jednotlivé osoby na páchání drogové kriminality podílejí.

V polovině června pak proběhlo zadržení pachatelů. „Ve spolupráci s vězeňskou službou jsme během jednoho dne zadrželi deset osob důvodně podezřelých ze spáchání zvlášť závažného zločinu. Jednalo se o devět mužů a jednu ženu. Čtyři pachatelé z řad odsouzených vězňů ve věku mezi osmadvaceti a šestapadesáti lety byli zadrženi vězeňskou službou přímo ve věznici Rapotice. Při zadržení podezřelých vězňů byl zajištěn mimo jiné mobilní telefon a další listinné důkazy, řekl por. Bc. Michal Škarek, komisař oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, zbývajících pět pachatelů, všichni ve věku kolem čtyřiceti let, a jednu třiatřicetiletou ženu zadrželi na různých místech, kromě Třebíčska ještě na Jihlavsku, Brněnsku a Hodonínsku.

„Pachatelé byli obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy jako členové organizované skupiny a dále ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, neboť svým závažným jednáním zmařili účel trestu. Šest obviněných bylo následně ze zadržení propuštěno a jsou stíháni na svobodě,“ dodal npor. Josef Vodák, s tím, že čtyři muži, kteří jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody, budou i nadále umístěni v jiných věznicích.

Autor: (pch)
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk