Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Velký objev EU: Voda z kohoutku je často lepší než balená

22.11.2018

Třebíčsko/Štrasburk (ap) - Zvýšit důvěru lidí ke kohoutkové vodě, která je také výrazně levnější a šetrnější k životnímu prostředí než balená voda, má nová evropská směrnice. V úterý 23. října ji schválili poslanci Evropského parlamentu.


U nás není dostupnost pitné vody zdaleka takovým problémem, jako v některých místech Evropy. Přesto by členské státy podle poslanců měly například zjednodušit přístup k vodě ve městech a jinde ve veřejných prostorách. Třeba budováním bezplatných pítek, kde je to technicky proveditelné a přiměřené. Parlament také prosazuje, aby restaurace, jídelny a poskytovatelé stravovacích služeb nabízeli svým klientům vodu zdarma nebo jen za malý servisní poplatek.

Na kohoutkovou nepraží

Cílem navrhované legislativní úpravy je zvýšit důvěru občanů v zásobování vodou a zvýšit používání pitné kohoutkové vody. To by mohlo zároveň vést k menšímu využívání plastů a ke snížení objemu plastového odpadu, i v mořích. „Balená voda má určité lhůty pro skladování, ale v praxi nikdo neví, jak dlouho a kde v balících ležela ve skladech, třeba i na slunci. Kohoutková voda vždy bude daleko čerstvější, pokud je na odběrném místě její pohyb. Dnes jsou veřejné vodovody velmi kontrolovány. Naše česká vyhláška pro pitnou vodu je velice přísná, takže to, co Evropský parlament ohledně kohoutkové vody projednává, je u nás běžné,“ okomentoval vodárenské zprávy ze Štrasburku ředitel třebíčských vodáren Jaroslav Hedbávný.

Balená je drahá

Podle Evropské komise by nižší spotřeba balené vody také mohla domácnostem v Evropské unii ušetřit více než 600 milionů eur ročně! „To už víme dávno, že kohoutková voda je v mnoha případech kvalitnější a několikanásobně lacinější než voda balená. Důvodů pro nabídku balené vody je několik. Já si myslím, že to ve své době byl obchodní zájem lobby výrobců různých balených vod, včetně důrazu na tzv. pitný režim. Dnes už se od těchto záležitostí ustupuje nejen díky ceně balené vody, ale ani s tím pitným režimem to není tak pravda, jak se uvádí, kolik litrů vody denně máme vypít. Ale především to bude v ceně, protože pokud dnes litr kohoutkové vody stojí u nás řádově do deseti haléřů, tak balená stojí řádově deset korun,“ konstatoval Hedbávný.

Ach, ty polyfluoralkyly

Evropským parlamentem schválený legislativní text také zpřísňuje limity pro některé znečišťující látky ve vodě, včetně olova - o polovinu. Zaměřuje se rovněž na určité hormonálně aktivní látky, které mohou škodit lidskému organismu - například polyfluoralkylované látky či škodlivé bakterie. Zavádí také povinnost monitorovat úroveň mikroplastů, přítomných ve vodě. Plastové láhve například patří mezi nejčastěji nalézané jednorázové plastové předměty na evropských plážích. „Nemusíme jezdit na evropské pláže, stačí se podívat kolem našich silnic, kolik je ve strouhách naházených plastových lahví, které tam řidiči a další lidé vyházejí. A také mikroplasty, částečky a vlákna plastů, které se dostávají do životního prostředí a tím pádem i do vody, mohou samozřejmě rovněž způsobovat potenciální zdravotní rizika. Jako dnes sledujeme antibiotika, hormony nebo pesticidy, může přijít doba, kdy budeme sledovat zbytky plastů ve vodách,“ dodal šéf třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Hedbávný.

Evropský parlament začne jednat o konečném textu nové legislativy s Radou (ministrů) EU, jakmile se ministři dohodnou na své vyjednávací pozici. Novela směrnice o jakosti vody, určené k lidské spotřebě, má být důležitým mezníkem při naplňování strategie EU pro plasty, která byla představena v lednu letošního roku.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk