Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Většina smrků na Třebíčsku už to má za sebou

10.04.2019

Třebíčsko (ap) - Kůrovcová kalamita, nemající v našich zemích obdobu, také na Třebíčsku trvá a podle některých naopak ještě nabere na obrátkách. Požádali jsme proto o vyjádření odborníky na hospodaření v lesích ještě před začátkem kůrovcové sezóny a prvního letošního rojení.


„Loni přišlo rojení 7. dubna, obvykle to bylo kolem 20. dubna. Letos budeme moci uplatňovat odlišný přístup v oblastech silně napadených kůrovcem. Čekáme, že vyjde novela lesního zákona. V této tak dramatické době kůrovcové katastrofy naštěstí politici přijetí tohoto zákona nebrzdili,“ konstatoval koncem března vedoucí Lesní správy Třebíč Ing. Aleš Rusek.

Co se událo od podzimu

Na podzim loňského roku došlo k vyrojení poslední loňské generace a kůrovci zazimovali pod kůrou stromů. Projevilo se to na Třebíčsku především tím, že byly napadeny nejen mladé lesy ve věku jen třiceti nebo čtyřiceti let, ale i desetileté porosty. „Letos máme situaci na Třebíčsku velice smutnou. Vidíme kolem sebe rozsáhlé plochy uschlých smrkových porostů všech věkových tříd. Neděláme dnes jiné těžby než nahodilé a soustřeďujeme se především na zpracování smrku a borovice,“ řekl Rusek.

Lesní půda je stále proschlá

V některých místech je lesní půda proschlá do hloubky více než jednoho metru. Je to důsledek dlouhodobého sucha, trvajícího na Třebíčsku několik let po sobě. V loňském roce postihlo dramatičtější sucho i zbytek republiky a okamžitě se to projevilo na porostech v rámci celého státu. Na Třebíčsku je situace dramatická posledních pět let, zbytek republiky „to dostal naplno“ až v roce 2018. Loni nad Třebíčskem létali i poslanci ze zemědělského výboru parlamentu v rámci rekognoskačních letů a na vlastní oči viděli onu katastrofu, jak se kůrovec tady u nás vyvíjí. Sami byli překvapení, jak to v lesích vypadá. „Myslím si, že ještě něco jiného je to vidět z letadla a něco jiného jít se projít do lesa. Za ty roky, co sucho na Třebíčsku je, víme, jakým rychlým tempem dokáže lesní porosty likvidovat. Samotné nás překvapilo, jak je pak jejich odumírání rychlé. Když bylo v minulosti dost vody, tak k takovým situacím nedocházelo. Když se na to podívám zpětně, tak obranyschopnost lesů byla úžasná,“ zauvažoval lesní správce Rusek.

Odcházejí nejen smrky

Suchem trpí všechny dřeviny. Odcházejí hodně borovice v jižní části Třebíčska a prosychají také duby a habry. Zasychají i stromky z přirozené obnovy lesa. Lesníci předpokládali, že přežijí alespoň mladší ročníky porostů. Ale situace se vyvinula tak dramaticky, že nedostaly šanci ani mladé porosty. Co vidíme v současnosti v lesích ještě zeleného (v době, kdy jsou listnáče ještě bez listí) jsou jen místy borovice, jedle a smrků minimálně. Situace se zkrátka změnila dramaticky k horšímu.

Pokračování v tištěných novinách.
Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk