Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Více než sto let letectví na Třebíčsku

03.07.2018

TŘEBÍČ (ap) - Výstava nazvaná „Vzduch je naše moře“, přibližující sto let letectví na Třebíčsku, byla zahájena ve čtvrtek 28. června v konírně třebíčského zámku. Expozice Muzea Vysočiny mapuje fenomén letectví v našem regionu z nejrůznějších pohledů, z hlediska letectví vojenského, civilního, sportovního, komerčního i z pohledu řady leteckomodelářských kategorií.


Při zahájení výstavy střežila vstup do expozice čestná stráž v uniformách našich letců v sestavě RAF za II. světové války ve Velké Británii. Nataženou pásku, jakou používali při svých soubojích piloti upoutaných modelů kategorie kombat, pak „přestřihl“(tedy spíš přesekl) listem vrtule zástupce 22. základny letectva v Náměšti, podplukovník Aleš Cápal. Při tomto slavnostním zahájení výstavy nechyběly ani přelety dvou sportovních strojů Západomoravského aeroklubu nad třebíčským zámkem.

Expozici výstavy tvoří více než stovka modelů i exponáty skutečných letadel. S vysokou úrovní grafického a výstavnického řemesla pak historii letectví na Třebíčsku přibližují panely, umístěné podél stěn bývalé jízdárny. Připomínají osobnosti pionýrů létání z Třebíčska, kteří se ke vznikajícímu letectví dostali již v dobách končícího Rakouska–Uherska. Už první z nich, Augustin Slavík, byl držitelem pilotního diplomu FAI-Rakousko č. 218 a v roce 2016 se zúčastnil hromadného náletu na elektrárnu v Miláně. Jednalo se o jeden z prvních dálkových náletů v dějinách letectví.

Heslo „Vzduch je naše moře“ v názvu výstavy pak dokumentuje etapu našeho letectví a jeho vysokou úroveň za první republiky. Do tohoto období spadá ovšem i smrt letce Václava Peřiny na prvním leteckém dnu v Třebíči v roce 1931. Výstava sleduje i osudy letců, střelců a mechaniků za druhé světové války v perutích RAF. Nechybí ani životní příběh „Švéda“ Vejtasy, slavného stíhacího pilota amerického námořnictva, jehož rodina pocházela z Boňova. Rozporuplnost velkých dějin, jak se projevily i v životech letců z Třebíčska, dokládá třeba životní příběh Stanislava Rejthara. Tento pilot čs. 313. stíhací perutě britského Královského letectva, původem z Kuroslep, byl za II. světové války dokonce náčelníkem štábu 1. čs. samostatného leteckého pluku v SSSR. Jeho letecká jednotka, bojující za Slovenského národního povstání v týlu nepřítele, byla největší svého druhu v celé druhé světové válce. Ani tyto zásluhy ale po válce Rejthara neuchránily před zatčením a propuštěním z armády – živil se jako jeřábník. V jedné z vitrín výstavy návštěvník spatří i nábojnice z kanónu sovětského bitevního letouny Il-2 šturmovik, na jejich konto připadají tragédie z konce války v Dalešicích, Hrotovicích nebo ve Velké Bíteši. Nechybí ale ani připomínka podílu našeho letectví na vzniku státu Izrael, kam Československo v roce 1948 dodalo šest desítek stíhaček typu Spitfire.

Vedle draku ještě nepotaženého ultralehkého letadla a rogalla návštěvník na výstavě spatří i více než stovku plastikových kitů, jejichž autory jsou modeláři ze spolku Třebíč Nuclear Model Club. Vystavené modely nejrůznějších typů letadel dokazují, že i v tomto oboru modelářství máme na Třebíčsku mistry republiky a třeba i Belgického království. Výstava sleduje i historii letecko-modelářského spolku Třebíč a vývoj kdysi velmi oblíbené kategorie upoutaných modelů letadel. V expozici zaujme například rychlostní model s pulzačním motorem Karla Březny nebo soutěžní stroj jen s polovinou křídla a výškovky Milana Sedláka. Potěší třeba i u stropu zavěšená zmenšená létající maketa prvorepublikového letounku Kuňkadlo Pavla Pyrochty.

Expozice nepomíjí ani historii Západomoravského aeroklubu, leteckého útvaru osádky v Náměšti nebo práci pilotů na žlutých práškovacích Čmelácích. Rekordmanem je v tomto oboru Karel Picmaus, který nalétal více než 13 000 letových hodin a absolvoval 105 000 startů a přistání. Výstava připomíná i zásluhy Spolku historie letectví Třebíč na dokumentaci dějin letectví na Třebíčsku. Cenný je pro zachování historické paměti i katalog výstavy, který je zároveň vzpomínkou na všechny, kteří nedoletěli. Výstava potrvá do 13. října.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk