Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Multimediální charakter byl tvořen vedle hudby též tematickou filmovou projekcí.
(foto: Václav Křivánek)

Vivaldianno MMXII: hudba starých mistrů v podání těch nových

03.05.2012

Třebíč - Pondělí nebylo jen státním svátkem, ale v Třebíči bylo i svátkem na pomezí vážné hudby, kvalitního popu a world music. Publikum, v němž nechyběli ani hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a senátor Vítězslav Jonáš, bylo svědkem premiéry projektu Vivaldianno MMXII. Jeho autory jsou houslový virtuos Jaroslav Svěcený a klávesista, skladatel a producent v jedné osobě Michal Dvořák.


Jaroslav Svěcený již dlouho dokazuje, že tzv. vážná hudba nemusí být jen vážná. Spolupráce s Michalem Dvořákem je obohacením pro oba umělce a současně i pro publikum zvědavé na jejich společnou reflexi hudby klasiků na prahu třetího tisíciletí. Avizované prolínání stylů, vrstev, vlivů a přístupů bylo patrné z každé kompozice. U skladeb z prvního alba ještě dominoval popový duch v pojetí houslistky Vanessa-Mae či klávesového mága Jean-Michel Jarre, ale aktuální album už nabídlo výrazně větší osobitost a aranžérsky propracovanější přístup. Ze skladatelů nebyl zastoupen jen Antonio Vivaldi, ale i Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Fritz Kreisler či argentinský skladatel Astor Piazzolla.

Integrace vkladů jihoamerických hráčů na dechové, strunné a perkusivní nástroje, Heroldova smyčcového kvarteta, bicích kořenících předehrané rytmické plochy, syntezátorů a kytar do jednoho celku se podařila. To samé platí bezezbytku o dramaturgii koncertu co do pestrosti a spádu. Též po zvukové stránce byla produkce ukázkou příkladné profesionality. Multimediální charakter byl tvořen vedle hudby též tematickou filmovou projekcí. Dobře by se hodil i tanec, ale to by už zrak a sluch diváků sotva stíhal sledovat dění na scéně.

Absolutním pánem scény byl Jaroslav Svěcený tam, kde se hudba vymanila z pevného beatu daného elektronikou. Jeho výkon však roste s tím, jakým způsobem si dokázal poradit s agogikou a výrazem tam, kde hudební proud udávala strojově přesná technika ovládaná Michalem Dvořákem. Jaroslav Svěcený se výborně vyrovnal i s průvodním slovem k jednotlivým skladbám. Vtipný a přitom odborný výklad chvílemi připomínal pověstné výchovné koncerty Leonarda Bernsteina. Spolupráce pánů Svěceného a Dvořáka je vůbec velmi zdařilým pokusem o vyjádření hudby velikánů světové hudby řečí současnosti.

Autor: Viktor Velek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk