Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vlajka zavlaje ve dvou městech

13.06.2011

Náměšť nad Oslavou, Moravské Budějovice - Na svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července zavlají už po druhé na radnicích celé řady moravských měst a obcí moravské vlajky. Podle posledních informací se jich k druhému ročníku této iniciativy připojilo už 132. Tento počet není určitě konečný.


Jde hlavně o města a obce z okolí Brna a Olomouce. Vlajky ovšem zavlají i na moravské části Vysočiny, a to především na východě Žďárska. Z Třebíčska se k této iniciativě připojí, stejně jako loni, Náměšť nad Oslavou a Moravské Budějovice. Na internetu se objevily zprávy, že vlajka bude vyvěšena i v Třebíči a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jak tiskový mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík, tak starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup tuto informaci dementovali. Loni vlajku vyvěsilo sedmdesát tři měst a obcí a také krajský úřad v Brně. „O loňském ročníku můžeme s potěšením konstatovat, že byl velmi úspěšný. Za nejdůležitější považujeme, že se k ní přihlásili starostové, radní a zastupitelé z různých koutů Moravy, zvoleni za zcela odlišná politická uskupení, včetně příznivého a nemalého ohlasu médií,“ konsttoval předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek.

Podle místopředsedy Moravské národní obce Vladimíra Novotného je cílem akce připomenout historii, kulturu a tradice Moravy. Moravská národní obec také vyzvala obce, aby v neděli před svátkem Cyrila a Metoděje zdarma či se slevou zpřístupnili muzejní expozice. „Akce má předvším přimět veřejnost k poznání Moravy,“ zopakoval Novotný.

Současnou podobu moravské vlajky schválil Moravský zemský sněm v roce 1848. Je tvořena horním žlutým a dolním červeným pruhem. Stejnou vlajku má například i Praha, proto je dnes na původní moravskou vlajku umisťován tradiční symbol Moravy, tzv. moravská orlice.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk