Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Voda začíná být nad zlato

10.08.2017

Třebíčsko (ap) - Dešťové srážky v minulých dnech sice mírně pomohly vegetaci, ale z hlediska vodní bilance se neprojevily vůbec.


„Průtok z našeho největšího podzemního zdroje vody, z Heraltic, je stále stejný, na úrovni deseti vteřinových litrů. Tedy stejný jako před měsícem a historicky nejnižší, asi o polovinu nižší, než by v tomto období měl být,“ informoval ředitel třebíčské divize Vodárenská akciová společnost Jaroslav Hedbávný.

Pokračuje také pokles hladiny Vranovské přehrady, která je zdrojem pitné vody pro Třebíčsko. Údaj z minulého víkendu hovořil o mínus sedmi a půl metrech pod přelivem hráze. „Pokles stále pokračuje rychlostí pěti až deseti centimetrů za den. Není to zatím nic, co by nás nutilo dělat nějaká regulační opatření. Nicméně, pokud nebude zima s velkým množstvím sněhu, tak příští rok by mohl být ještě horší a pak už bych se obával, že by se sucho projevilo i v nějakých opatřeních z hlediska regulace či omezení dodávky vody,“ konstatoval Hedbávný. Poslední zima s příspěvkem vody ze sněhu pro vodárenství byla na přelomu let 2005/2006.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk