Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Voda může být zázračná. Jenom vědět, jak na to

16.11.2011

Třebíč - Nedávno jsme navštívili Středisko rané péče na ulici Generála Sochora, jehož posláním je poskytování celého systému služeb a programů ohroženým dětem, dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám.


Hlavní výhodou práce poradců střediska je jejich činnost v rodinách. Znamená to, že rodiče se svými dětmi nedocházejí do střediska, ale jeho pracovníci vyjíždějí za nimi. Třeba i 70 kilometrů. Poradci rané péče nejezdí jen na Třebíčsko, ale také Jihlavsko a Znojemsko. Další nejbližší střediska rané péče jsou totiž až v Brně a Novém Městě na Moravě.

Plaváček se představuje

Určitou specialitou třebíčského střediska je spolupráce s Baby clubem Plaváček, vedeným Dittou Fabíkovou. Plaváček je určen pro děti od kojeneckého věku, které s rodiči a pod vedením zkušených instruktorek plavou. A to doslova a třeba i pod vodou. Vzhledem k tomu, že ve vodě před porodem strávily takřka devět měsíců, to jim samotným asi nepřipadá nijak divné. Po plavání je navíc nachystána relaxační zóna s baby masážemi podle Jany Hašplové a sauna vyhřátá na 80° C, což je teplota vhodná pro mrňata.

Voda léčí a uzdravuje

To, že voda je výborný rehabilitační prostředek, je obecně známo. To si vyzkoušel téměř každý, kdo měl třeba zatuhlý krk nebo potřeboval rozcvičit ztuhlou končetinu po sejmutí sádry. Poslední rok spojily proto tyto dvě organizace své síly a některé děti ze střediska rané péče navštěvují v neděli plavecký areál Laguna. Na otázku, jak se Středisko rané péče k Plaváčku dostalo, nám vedoucí střediska Pavlína Kovářová řekla: „Naše kolegyně má osobní zkušenost s péčí o dítě s těžkým postižením. Sama si cvičení s děťátkem ve vodě vyzkoušela a fungovalo to. Pak ji požádala o názor na plavání jedna rodina, která se svým dítětem již plavat chodila. Kolegyně doprovodila rodinu na Plaváčka, a tím začala spolupráce.“ Doprovody na úřady, ale i jinam, to je další služba, kterou středisko svým klientům nabízí. Je to v případech, kdy si rodiče v jednání s nějakou institucí nejsou jistí a potřebují podporu.

Zkusme to

„Byla jsem na Plaváček a paní Fabíkovou zvědavá a říkala jsem si, že když se mi to bude líbit, pokusím se domluvit nějakou formu spolupráce. V dubnu jsme spustili pilotní projekt a zjišťovali zájem u dalších rodin,“ popisuje začátky spolupráce Jana Mušková. „Největší problém ale byl se zvolením termínu. Na tom jsme se pořád s rodinami nemohli sejít. Pak paní Fabíková stanovila přesný den i čas a začalo se. Nápad pomoci dětem cvičením ve vodě a plaváním se jí prostě líbil a rozhodla se do toho jít zpočátku zadarmo. Prostě to vyzkoušíme, uvidíme, jak to děti a jejich rodiče zaujme, a potom se uvidí.“

Plaváčci se vracejí

„Ukázalo se, že voda je prostředí, kde se mnoho z těchto dětí chová přirozeně. Přetáčejí se, uvolní se, a vůbec se pouštějí do pohybů, ke kterým se na suchu dopracováváte velmi pomalu a pracně,“ popisuje Jana. „Voda pomáhá i dětem s mentálním postižením, protože taková legrace, jako si užijeme ve vodě, jinde prostě není. To platí pro všechny stejně,“ směje se Jana. „A máme jednu nádhernou zkušenost. Do Plaváčku začal chodit i chlapec s autismem, který sem už chodil jako miminko. A najednou roztál, protože se dostal do známého prostředí, pamatoval si i paní Dittu.“

Co se v mládí naučíš?

Středisko rané péče patří v Třebíči pod Oblastní charitu Třebíč. Jak jsme před časem uvedli, v budově na ulici Generála Sochora jsou ještě její další zařízení. Stacionář Úsměv, do kterého docházejí lidé s mentálním a kombinovaným postižením, a stacionář Domovinka, který pečuje o seniory a osoby se zdravotním postižením. Všichni samozřejmě spolupracují. Zkušenosti s dospělými lidmi s postižením, kteří sem docházejí, jsou takové, že ti, kteří v dětství zažili nějakou zkušenost s plaváním a pohybem ve vodě, jsou na tom při výletech k vodě mnohem lépe než ti, kterým byl pohyb ve vodě v dětství upírán.

Musí se vědět, jak na to

Staré přísloví říká, že voda je dobrý sluha, ale zlý pán. Stejné je to i s využitím vody k uvolnění a rehabilitaci. Musí se to umět. Laik, který to neumí a nemá zkušenosti, může napáchat víc škody než užitku. Dítě si tak nesprávným přístupem může vypěstovat špatné návyky. V Plaváčku na Laguně to umí a voda je tu opravdu přítelem.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk