Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vodaři měli Valnou hromadu

16.04.2017

Třebíč (ap) - Schválení vstupu obce Jakubova bylo jedním z důležitých momentů jednání valné hromady vodárenského svazku, který v našem regionu sdružuje 123 obcí.

V Jakubově se připravuje výstavby kanalizace a pravděpodobně bude připojen na obec Litohoř. Rozšíří se tak stávající vodárenský a kanalizační systém v naší oblasti.


Na pořadu dne je rekonstrukce čistírny v Klučově.

Důležité pro chod vodárenské soustavy je také pořízení náhradních zdrojů elektrické energie, tedy diesel agregátů, které potřebujeme na nejvýznamnějších objektech pro případ výpadků dodávky elektrické energie.

Svazek loni pořídil tři agregáty a letos přibudou další dva. Vše podle hesla: Provozovatel potřebuje, musí koupit vlastník.

Šlo také o to, jak třeba financovat rekonstrukce technologie některých čistíren.

Pro nás bylo důležité schválení rozpočtu svazku, protože jeho součástí jsou i požadavky vodárenské, tedy na nás jako provozovatele. Z podstaty věci totiž provozovatel nesmí platit investice. To znamená, že některé záležitosti investiční povahy, ať už jsou to rekonstrukce nebo nové investice, které my potřebujeme, aby byly realizovány a nemůžeme je platit. Je důležité, aby to schválily orgány svazku aby mohl to investovat svazek.

Velkým tématem valné hromady bylo vystoupení Moravského Krumlova ze svaku. Město tento krok avizovalo už před časem a zajímavým momentem jednání byl i fakt, že starosta M. Krumlova Kruntorád se do prezenční listiny schůze zapsal už jen jak host.

Vystoupení Moravského Krumlova se setkalo s nespokojeným mručením v sále více než stovky starostů. Čeká se bitva právníků obou stran a vypořádání nemalého majetku, do kterého v M. Krumlově svazek v uplynulých letech investoval nemalé peníze. „Nás to skutečně stojí peníze, protože to jsou věci, které musí řešit právníci, tady už se nejedná o drobné. Toto už nemůže udělat představenstvo, sám předseda svazku, to už je hra velkých čísel, hra právních kliček a právních rozborů. To opravdu není žádná legrace a ti právníci nás stojí nemalé peníze, nervy a čas,“ řekl k celé cause Jan Kotačka. Podobné problémy s vystoupení řeší město Jihlava už několik let. V případě Krumova nebude to lehké provozovat město, které má dvě čistírny a úpravnu vody.

Předchůdcům dnešního vedení se podařilo docílit toho, že provozní vodárenskou společnost dnes ze sta procent vlastní obce. Žádná zahraniční investor po odchodu francouzské firmy v našem regionu nepůsobí.

Ale tím, že obce to plně vlastní, nešidí obnovu. „Snažíme se plán financování obnovy stoprocentně plnit. A abychom tohodle byli schopni a mohli jsme dávat peníze zase zpátky do obnovy vodárenské infrastruktury, tak je musíme někde vydělat,“ vysvětlil Kotačka. Tím se ovšem může stát, že vodné a stočné je dražší. Je to ale tím, že peníze tečou ne do zisků těch, kteří tu společnost ovládají, ale jdou zpět do obnovy infrastruktury.

Mnoho zahraničních subjektů dělá líbivou politiku, to znamená, že mají levnější vodné a stočné. Ale za cenu toho, že neobnovují infrastrukturu tak, jak by měli. Zisky jim plynou do kapes.

Podobně tak, jako voda z našich zemí odtéká do celé Evropy, odtékají tam i naše peníze.

Jednoho dne naroste vnitřní dluh a může se to vše zhroutit.

Je také dobré si připomenout, že v době dotací všeho druhu do kdečeho – tak na obnovu stávajícího majetku nejsou dotace. Lze je získat jen na výstavbu nových záležitostí.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk