Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vodní skauti slaví padesát let

15.06.2018

Třebíč (hu) - Je to tak, ten velký den nadešel a zítra vodní skauti z Třebíče oslaví 50 let své nepřetržité existence. Zdánlivě tedy přetržené zákazem skautingu v letech 1970 až 1989, ale ve skutečnosti nebyla kontinuita přerušena nikdy. Jednou skautem, skautem na celý život. Komunisté to věděli, ale bylo jim to houby platné.


Třebíč za své skauty v modrých košilích vděčí dvěma mužům, o kterých Horácké noviny již několikrát psaly: Aloisi Alimu Pučalíkovi a Rudovi Hedbávnému. Ti dva se v roce 1964 rozhodli založit vodácký spolek, který po obnově skautingu v roce 1968 změnili v oddíl skautský.

Ali byl skautem tělem i duší. S komunisty si užil své a přitom nasbíral cenné zkušenosti. Asi i díky tomu se jemu a jeho vodákům podařilo proplout dobou normalizace i postupného rozvolňování režimu až do revolučního roku 1989. Od té doby opět pod junáckou vlajkou pracuje Přístav vodních skautů Žlutá ponorka až do dnešních dnů. A dá-li Bůh i příroda, bude pracovat nejméně dalších 50 let.

Každý rok pořádají vodáci touto dobou akci pro nejširší veřejnost s podivným názvem Jezování. Letos se tradiční akce rozšíří v akci jedinečnou. „Kluci“, se kterými Ali před padesáti lety zakládal oddíl, se rozhodli poděkovat mu vzpomínkou vskutku velkolepou. Na Podzámecké nivě vyroste skautský tábor i se stožárem a proběhne několik ukázek, jak to tenkrát bylo. Jedním z vrcholů bude křest knihy Padesátka, která se za uplynulými padesáti léty ohlíží. Vázaná kniha formátu A4 plná fotografií, vzpomínek a zápisků z kronik bude na nivě k mání.

Vzpomínat však budou i skauti pozemní, protože v Třebíči vždy táhli všichni skauti za jeden provaz a své slavné tatíčky zakladatele oslaví společně u jednoho táborového ohně.

Program této jedinečné skautské soboty je tento:

14 hodin Jezování, 15:30 vztyčení vlajky, 16 hodin křest knihy, 17 konec Jezování, 17 hodin slavnostní otevření vodáckého muzea v Židech a odhalení pamětní desky na loděnici, 19 hodin (podle světla možná i později) bude na louce zapálen slavnostní oheň, zazní pár vět jako vzpomínka na velikány třebíčského skautingu. Pak bude čas na kytary a volnou zábavu.

Autor: hu
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk