Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vodu neoceníme, dokud nám nevyschne studna

11.10.2018

TŘEBÍČ (ap) - Poctou důležitosti, proměnám a především krásám vody ve všech jejích skupenstvích je nová fotografická kniha o vodě, kterou právě vydala Vodárenská akciová společnost. Fotografická kniha s převážně barevnými snímky čtvercového formátu vyšla u příležitosti 25. výročí vzniku VAS, a.s. jako neprodejná dárková publikace.


Název knihy zní Voda a lidé – partneři pro život, což je zároveň firemní motto Vodárenské akciové společnosti. Autorem snímků v knize je známý třebíčský fotograf Jaroslav Hedbávný, který je zároveň ředitelem třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti. Jako znalec svého oboru také napsal úvodní dvoustránkový text knihy, ve kterém poukazuje na podivuhodné vlastnosti sloučeniny kyslíku a vodíku zvané voda.

Zájemci v knize najdou fotografie vody z oblasti Vysočiny, ale třeba i z Moravského krasu, Telče nebo Znojemska. Vodu v krajině i v detailu v mnoha jejích skupenstvích, ale bez technických vodárenských objektů. Snímky zachycují vodu jako takovou v jejích různých obměnách, podobách či symbolice. Tematicky je tak obsahem knihy voda v nejširším pojetí, ať už fotografickém nebo až duchovním. Zaměření knihy naznačují názvy jednotlivých kapitol: Voda a lidé, Voda impresionistická, Voda zrcadlo historie, Voda pro život, Voda paleta barev, Voda pracující ad. Krásy přírody a vody v knize doplňují i citáty moudrých lidí. Třeba J. R. Tolkiena: „Svět se změnil, cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno.“ Na závěr knihy je jako určité memento zařazena kapitola Když voda chybí, která dobře koresponduje s myšlenkou Tolkiena a již několik let panujícím suchem na Vysočině.

Firma VAS, a.s. vznikla na konci roku 1993 a je významnou regionální provozní vodárenskou společností. V rámci celé České republiky patří mezi sedm největších provozovatelů vodovodů a kanalizací. Jejím základním posláním je vedle zajištění dodávek pitné vody ochrana zdraví člověka a péče o životní prostředí.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk