Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vranov se plní, Jevišovka už skoro vyschla

12.03.2020

TŘEBÍČSKO/VRANOV (ap) - Vodní nádrž Vranov je nyní naplněna ze 70 procent, Vír z 92 procent zásobního objemu. Tak zní dobré zprávy z pátku minulého týdne. Zvláště Vranov je pro nás, žijící na Třebíčsku, velmi důležitý, je největším zdrojem povrchové vody pro asi 80 tisíc lidí ze 123 vesnic a měst Třebíčska. Proto je bedlivě sledován i z hlediska vodárenského, ve štítarské úpravně je surová vranovská voda zpracovávána na pitnou.


Vranovská přehrada byla počátkem roku vodou naplněna jen z poloviny a do maximální hladiny přehrady chybělo asi osm a půl metru. Zima prakticky bez sněhu tak vyvolávala obavy z hrozícího sucha a nedostatku pitné vody. Státní podnik Povodí Moravy proto již 10. ledna požádal krajský úřad v Brně o mimořádnou manipulaci na vodním díle Vranov. Laicky řečeno – aby mohli z přehrady odpouštět méně vody, než do ní přitéká.

Uplynulý týden byl díky západnímu oceánskému proudění a přecházejícím frontálním systémům srážkově nadnormální. Hladiny některých vodních toků stouply až o 60 cm, v průměru o 5 až 40 cm. Nejvíce dešťových srážek zachytily vodní nádrže Vranov a Vír. „Ve vranovské vodní nádrži jsme zachytili 2,8 mil. m3, na Víru pak 2,9 mil. m3 vody,“ popsal situaci generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. I nadále však platí, že vodohospodáři vypouští z vodních nádrží jen nezbytné minimum.

Zatímco vodní toky ve východní části povodí Moravy jsou na nadprůměrných hodnotách, některé menší toky na jižní Moravě a na Vysočině nedosahují ani čtvrtiny březnových průměrných hodnot. Například Rokytnou v Moravském Krumlově teče 40 % březnového normálu, Želetavkou ve Vysočanech pouze 19 % dlouhodobého měsíčního průtoku, Jevišovkou v Božicích dokonce pouze 3 %. Hrozba sucha je stále aktuální i přes nadprůměrné srážky v uplynulém týdnu. Nejsušší oblastí v republice stále zůstává jih Moravy. „Pracujeme s různými scénáři, tedy i se scénáři, že by se mohlo extrémní sucho opakovat. V případě srážkového deficitu může v tocích bez možnosti nadlepšení vodou z nádrží docházet v průběhu jara a léta k jejich vysychání,“ varoval ředitel Gargulák.

Foto HoN: Libor Matoušek

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk