Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vrhali barvy na rozřezaná záda skříní

19.09.2019

MOHELNO (ap) - Do Mohelského mlýna přijel ráno v úterý minulý týden autobus dvaceti dětí pátého až devátého ročníku z třebíčské Základní školy Týnská s jejich učitelkou Lindou Filipovou, aby uskutečnili svůj „Výtvarný projekt mimo školu“, což je výchovně vzdělávací záměr, podporovaný i Evropskou unií.


„Akce vznikla na popud Lindy. Přijeli sem volně tvořit. Jedná se o akční malbu, používají se spreje a akrylátové barvy a nechává se dětem prostor, aby rozvinuly svoji představivost. Někteří tu docela řádili a občas se jim povedly i zajímavé kompozice,“ konstatoval vydavatel, surrealistický výtvarník a básník Lubomír Kerndl, který v Mohelském mlýně od roku 2006 spravuje galerii Čertův ocas.

„Chtěli jsme, aby zde, v Mohelském mlýně, proběhla akční malba, která je v podmínkách školy dost obtížně realizovatelná. Vrhání barev na nějakou desku je proto jen okrajová záležitost. A třeba sprejování také není technika, která by se na základních školách běžně pěstovala. Sbírala jsem proto už nějaký čas záda různých starých skříní, která jsme rozřezali a posloužila nám jako podložky pro obrazy. Dnes už je to spíš sololit než překližka,“ vysvětlila učitelka Filipová, která je spolu s Kerndlem také členkou surrealistické skupiny Stir Up. Použití sololitu místo papíru mělo i svůj praktický význam, malovalo se totiž pod širým nebem a poryvy větru vznikající malby neodnášely tak, jako kdyby výtvarníci školou povinní tvořili na velké formáty papíru. „A pokud si budou chtít někteří nechat svůj obraz třeba i zarámovat na památku, mají ho připravený,“ konstatoval Kerndl. Cílem akce bylo děti především motivovat i do budoucnosti, aby je bavila jakákoliv tvorba. A v neposlední řadě šlo také o to, aby děti zažily celý den přítomnost výtvarného umělce, v tomto případě surrealisty Kerndla. „Co děti tvořily, dokázal Kerndl posunout svým uměleckým pohledem mnohem dál. Děti jsou zvyklé na mě, ale on má úplně jiný pohled na věc, jiný způsob uměleckého myšlení. I jeho způsob výtvarné práce je úplně jiný než můj,“ konstatovala učitelka a surrealistka Linda Filipová. Výsledná díla lze charakterizovat spíše jako abstraktní expresionismus než veristický surrealismus.

„Větší část akce žáci absolvovali na dvoře Mohelského mlýna, jehož trávu nejprve pokryli zakrývacími igelitovými plachtami. Takže trávník bude opět zelený, jako byl před tím,“ pochvaloval si galerista Kerndl.

Co žáci vytvořili, bylo vystaveno ve druhém patře galerie Čertův ocas. Kromě malování obrazů na dané téma si žáci také výstavu ze svých prací sami nainstalovali a připravili i pozvánky k její návštěvě. Vzniklá výstava dostala název Tanec barev. „Lubomír nám poskytl galerii na celý měsíc, takže děti sem budou moci přivést i svoje rodiče a další příbuzné a budou se tak moci na expozici dívat jako na vlastní výstavu. Jediné, co si nevyzkouší, je to, že je velice obtížné potom následně svá výtvarná díla prodat,“ dodala s úsměvem Linda Filipová.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk