Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Výročí zjevení Panny Marie

05.04.2019

PYŠEL (pch) - Je na zemi spousta poutních míst. Jsou místa, kam dodnes směřují tisíce poutníků a jsou místa dnes už téměř zapomenutá. Jedním z takových, jehož sláva je už jen ve vzpomínkách, je Pyšel. Julii, místní dívce, se tu 4. dubna 1893 zjevila Panna Marie, další zjevení následovala.


Z Pyšela se stalo velmi rychle poutní místo, kam mířily stovky ba i tisíce poutníků. Ještě téhož roku byla na místě zjevení postavena dřevěná kaplička. Na začátku dvacátého století byla kaplička zvětšena a oplechována. V roce 1934 byla původní kaple zbořena a začala stavba nové zděné kaple. Vysvěcena byla 1. června 1936. Ve stejném roce byla ve stráni pod kaplí zbudována tzv. Lurdská jeskyně.

Pouťě se tu dodnes konají na svátek Svatého Ducha. Nejsou tak početné jako kdysi. Snad i proto, že biskupství nikdy Pyšel neuznalo jako regulérní poutní místo. Pyšelské poutní místo najdete jihovýchodně od obce, není to daleko, nějakých pár set metrů od silnice, vedoucí ke zdejšímu hřbitovu. Vystoupáte do prudkého kopce. Po pravé ruce je Lurdská jeskyně a nad vámi, po ruce levé, pak kaple Panny Marie.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk