Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Na půdě České akademie věd
(foto: Archiv)

Výuková metoda na Benešce obdržela celostátní ocenění

12.01.2012

Třebíč - O zajímavé výukové metodě, která zpestřuje a zatraktivňuje hodiny dějepisu na základní škole na Benešově ulici, jsme již v Horáckých novinách psali. Spočívá v tom, že žáci osmých a devátých tříd sami pátrají v paměti svých prarodičů, rodičů a blízkých, a snaží se dozvědět, jak to tu bylo „tenkrát“. Výsledky jejich práce však nemizí s odchodem těchto žáků ze školy. Kdepak.


Škola na Benešově ulici vydává podobně jako i jiné školy nejrůznější publikace. Na zachycení zmíněné práce žáků-badatelů založila speciální edici, která se jmenuje Mluvte s námi. V ní vyšly již tři tituly. Rok 1968, Rok 1989 a „2:0 a 4:3“. O těch jsme již psali v čase jejich vydání.

Tiskovka

Nyní se tvůrcům této vyučovací metody a pozoruhodné edice dostalo opravdu významného ocenění, na které může být hrda nejen škola, ale také město samotné. To svůj postoj také vyjádřilo ve středu, kdy na tiskovou konferenci pozvalo ty, kdo se o úspěch zasloužili: pana učitele Pavla Mikoláše i žáky-badatele. Doprovázel je samozřejmě i pan ředitel školy Jaroslav Dejl, který celý počin od začátku podporuje.

Co je COHA

Nejlepší však bude nechat mluvit přímo oceněné. Jejich vyjádření bylo jednoduché a prosté, jako by se o nic nejednalo: „O náš úspěch se zasloužila jedna moje kolegyně. Ta na internetu objevila stránky České asociace orální historie a tam soutěž pro vysoké a střední školy,“ líčil na tiskové konferenci přihlášení do soutěže Pavel Mikoláš. „Popíchla mě, jestli tam naše brožurky nechci poslat. Strčil jsem je do obálky a poslal. Před Vánocemi přišel milý mail, kde nám oznamovali, že nás do soutěže zařadili a udělili nám čestné ocenění. Před týdnem jsme s žáky a panem ředitelem vyjeli do Prahy, kde nám Česká asociace orální historie na půdě České akademie věd udělila čestné uznání. Není to nic těžkého ani světoborného. Jenom k tomu ty děti musíte dotlačit?“

Očima žáků

Jedni z oceněných žáků Kathrin Decknerová a Petr Kratochvíl z deváté třídy dodávají: „Velmi nás potěšilo, že se COHA (Česká asociace orální historie) rozhodla udělit naší škole čestné ocenění za již zmiňované dílo. Vzhledem k tomu, že kategorie základních škol neexistuje, je pro nás takové uznání opravdu významné. Diplom obdržely také naše bývalé žákyně. Jana Dvořáková za práci Vzpomínky mých prarodičů a Kateřina Kršková Příběh mého pradědečka Josefa Kosmáka: Ztroskotání Cap Arcony. Jejich práce byly v loňském roce vytvořeny jako ročníkové práce žáků devátých tříd. Společně se svým spolužákem jsem měla tu čest doprovázet pana ředitele, pana učitele Mikoláše a pana učitele Zeiberta, nyní pana místostarostu, na předávání tohoto ocenění. Konalo se v Praze v budově Akademie věd, kde se mimo jiné v ten samý den odehrávalo valné shromáždění COHA. Měli jsme tak příležitost prohlédnout si budovu zevnitř, poslechnout si proslov pana předsedy Prof. Miroslava Vaňka, prezidenta IOHA (International Oral History Association) na léta 2010 ? 2012 a udělat si společnou fotografii. Kromě diplomu jsme obdrželi také trička a přání mnoha úspěchů. Akce nám přišla velmi zajímavá a děkujeme všem za možnost se jí účastnit.“

Mluvte s námi!

A protože edici Mluvte s námi nepovažují kantoři ani žáci zdaleka za ukončenou, pokračují. Jak? Hned ve středu ve dvě hodiny odpoledne měli na radnici setkání s příslušníky PTP (pomocných technických praporů) a povídali si s nimi. Bylo to jakési volné pokračování besedy, která před pár měsíci proběhla v Divadélku pod schody Základní školy na Benešově ulici. Tentokrát však z povídání vznikne další knížečka svědectví. Svědectví o tom, jak historické události vnímali naši starší spoluobčané a jak jejich vyprávění rozumějí naše děti.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk