Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vzpomínkový pochod zdramatizoval požár auta a boj o život jeho řidiče

24.02.2014

Dolní Vilémovice (ap) - Vojáci z Čáslavi vyhráli V. Pamětní pochod Charkov -Sokolovo. Akce je každoroční připomínkou přesunu 1. čs. samostatného praporu v SSSR z Charkova na bojové postavení u řeky Mža a městečka Sokolovo začátkem března roku 1943. Stejně jako loni měl pochod start v Jihlavě a cíl v Dolních Vilémovicích.


Letos se pochodu zúčastnil rekordní počet 36 tříčlenných družstev. Na soutěžící čekalo padesát kilometrů nočního pochodu. Vyrazili v sobotu v 17 ho- din od Krajského vojenského velitelství v Jihlavě. O náročnosti pochodu svědčí fakt, že do cíle v Dolních Vilémovicích došlo jen 21 kompletních družstev a 15 jich bylo diskvalifikováno. Poslední dva zbloudivší vojáci našli Vilémovice v neděli krátce před 11. hodinou. „Čekáme na poslední dva lidi, kteří nám ještě chybí. Víme, že jsou mezi živými, jsme s nimi v kontaktu,“ informoval s úsměvným nadhledem nadporučík Karel Hanák z pěší roty aktivních záloh plukovníka Jana Kubiše při krajském vojenském velitelství Jihlava.

Vítězové reprezentovali Vojenský útvar 7214 z Čáslavi, do cíle dorazili za sedm a půl hodiny. Druhé skončilo družstvo Spartans a třetí Pětatřicátníci, což bylo družstvo složené z příslušníků aktivních záloh z Plzně. Stejně jako loni vyhlásili organizátoři akce při slavnostním nedělním nástupu před obecním úřadem v Dolních Vilémovicích nejmladšího účastníka pochodu, tím byl Jan Salamon, a nejstaršího, čtyřiašedesátiletého Jana Petriláka z Vilémovic, který se pochodu pravidelně účastní. Při přebírání ceny tento člen týmu Kasičkářů s úsměvem pravil, že letos už to bylo naposled.

„Pro nás to byl velmi úspěšný ročník nejen celkově rekordním počtem účastníků, ale i tím, že z Dolních Vilémovic už šla tři tříčlenná družstva. Vše bylo na dobrovolnosti, kdo si to chtěl zkusit. Od začátku pořádání soutěže jsme chodily dva týmy, a vždycky to s námi naše vesnice prožívala. Na trati jsme nebloudili, orientačně jsme na tom vždycky dobře, ale samozřejmě ke konci už nohy bolí a už se vám ty kilometry zdají nějaké delší. Je to opravdu náročné, pak už bolí každý krok,“ přiznala jedna z chodkyň starostka Jitka Boučková.

Průběh letošní soutěže nečekaně ovlivnila událost s noční havárií osobního auta u Račerovic (píšeme o ní na jiném místě), jehož řidiče zachránili zřejmě před jistou smrtí uhořením členové jednoho ze soutěžních družstev.

„Přiznám se, že mě vždycky napadaly v souvislosti s touto soutěží scénáře, kdy člověk má spíš strach o vlastní bezpečnost. Přece jen, jdete potmě, je to takové nebezpečné, i když samozřejmě míváme osvětlení a reflexní vesty, takže se snažíme být vidět. Ale tento scénář mě nikdy nenapadl, že účastníci pochodu takto dokážou pomoci. Je to hezké vyústění celé akce. Letošní ročník tím získal krásný nádech a tajemství, které zapůsobilo ve prospěch lidí,“ vyjádřila svůj obdiv nad činem zachránců řidičova života starostka Boučková.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk