Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Vladimír Werl: Antonín Dvořák – Čert a Káča (klavírní výtah).
(foto: ap)

Werlovy knižní vazby a obrazy jeho přátel

12.04.2019

TŘEBÍČ (ap) - Výstava knižních vazeb knihaře Vladimíra Werla (1939 - 2015) a výtvarných děl jeho přátel vytvořených různými technikami probíhá ve výstavní síni Předzámčí, kterou zájemci najdou vpravo od vstupu na nádvoří třebíčského zámku. Rozvíjení tradice krásné knihy se věnoval Mistr umělecké knižní vazby, třebíčský rodák Vladimír Werl, celý život. Letos 20. února by tento umělec oslavil své osmdesátiny.


Vladimír Werl se vyučil knihařem v roce 1958 v Novém Jičíně, i když původně vlastně knihařem být vůbec nechtěl. Jeho přáním bylo vyučit se fotografem, mít svůj ateliér a věnovat se fotografování. Protože se mu však nadvakrát nepodařilo dostat do učebního oboru fotograf, nastoupil na dráhu učně knihařského. Sám netušil, že se knihařina stane jeho největší láskou a fotografování se bude věnovat už jen jako koníčku.

Na výstavě spatříme Werlova mistrovská díla, například koženou vazbu zdobenou aplikací románu Thomase Manna Buddenbrookovi, kterou autor doplnil bankovkami a mincemi. Snad graficky nejvýraznějším Werlovým knihařským dílem je celokožená vazba klavírního výtahu pohádkové opery Čert a Káča Antonína Dvořáka s plastickým motivem klapek klaviatury a notového záznamu. Kniha je vybavena pružným hřbetem a ručně stříbřena. Nad celokoženou vazbou básnické sbírky Oldřicha Mikuláška Svlékání hadů můžeme diskutovat, zda pro ni knihař použil skutečně hadí kůži. Milovníky klasického díla české literatury jistě potěší i malá knížka Babičky Boženy Němcové, kterou Werl oděl do kožené vazby s ručně šitým kapitálkem a zlacením.

V roce 1973 Vladimír Werl zorganizoval první výstavu pěti mistrů knižní vazby v Třebíči, na kterou po třech letech navázala druhá výstava knihařů opět v Třebíči. Svým osobním zaujetím pro tehdy opomíjený obor tradičního uměleckého řemesla tak dal základ konání pravidelných celostátních přehlídek Trienále umělecké knižní vazby. Jako organizátor se výrazně podílel i na dalších ročnících Trienále a má tak velkou zásluhu na rozvíjení tradice této nejvýznamnější oborové přehlídky knižní vazby u nás. Celkem Werl uspořádal osmatřicet samostatných výstav a zúčastnil se čtyřiapadesáti výstav kolektivních.

Expozice Werlových knižních vazeb ve výstavní síni Předzámčí je doplněna grafickými listy a dalšími díly jeho generačních souputníků, výtvarníků, se kterými se znal, které obdivoval nebo s nimi i spolupracoval na vzniku svých ojedinělých knižních vazeb. Návštěvníky jistě zaujme jedna z typických pozdních kreseb Lubomíra Kressy staršího, litografie Bohumila Krátkého nebo Otto Stritzka, dřevoryt Boženy Kjulleněnové, pastel Vlastimila Tomana, froasáž Ladislava Nováka, alchymáž Vladimíra Lavického či ilustrace Josefa Kremláčka. Dokladem Werlovy spolupráce s dalšími výtvarníky je například také vystavená celokožená vazba z teletiny slovenského vydání knihy Tvorivosť, tvar a farba, kterou napsali M. C. Prette a A. Capaldo. Přední deska knihy je skleněná s koženou paspartou a originálním olejem Boženy Kjulleněnové, plastiku na pouzdře knihy vytvořil Boris Kjulleněn starší.

Výstava potrvá do 2. června, otevřena je v po-pá 9-17, v so-ne 10-17 hodin.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk