Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Z analýzy dopravy vyplývá, že by stačilo o pět autobusů méně

27.01.2011

Třebíč - Nabídky, které padly v loňském roce ze strany dopravní společnosti Icom, visí stále ve vzduchoprázdnu. Přijmout je by mohlo vést k nařknutí z porušení zákona, nepřijmout je by mohlo městskou kasu přijít pěkně draho.


Icom provozuje ve městě autobusovou dopravu. Po diskusích o nevýhodnosti stávající smlouvy pro město přišla společnost s nabídkou možné slevy 80 nebo dokonce 100 milionů korun. Neodporovala by ale taková dodatečná změna zákonům? Neozvali by se ti uchazeči, kteří v původním výběrovém řízení na provozovatele MHD neuspěli? „Nechali jsme si udělat právní rozbory. Existují na to dva výklady. Pokud bychom měli o návrhu Icomu na slevu uvažovat, musíme si být jisti, že je to právně nenapadnutelné,“ vysvětluje Pavel Svoboda, místostarosta pro oblast dopravy ve městě. S vyjasňováním bude muset pomoci i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. „Pokud by to bylo napadnutelné, tak toto řešení nepřipadá v úvahu,“ říká rázně Pavel Svoboda. Podle něj by právní otázky měly být vyjasněny nejpozději do konce března.

Přestupování v centru města je efektivní

Druhou možností, jak zkvalitnit služby pro cestující, je vybrat nového provozovatele a hlavně trvat na komfortnějších podmínkách. Stávající smlouva má výpovědní lhůtu 12 měsíců, během té doby by muselo být zorganizováno výběrové řízení a vybrán nový provozovatel. Vyloučeno není ani to, že by jím byl stávající autodopravce. Přesto, že nové výběrové řízení není momentálně vůbec aktuální, nechali se radní a zastupitelé informovat od zdejších dopravních společností Icom, Tredos a Tedom o tom, jaké jsou jejich představy o provozování městské hromadné dopravy. „Jednalo se jen o informativní schůzku, na které nezazněly žádné konkrétní nabídky,“ zdůrazňuje Pavel Svoboda.

Úřad má k dispozici analýzu zhruba za 400 tisíc korun, kterou nechala zpracovat ještě předchozí radnice. Z té mimo jiné vyplývá, že ze současných 27 autobusů, které městskou hromadnou dopravu zajišťují, by jich v případě optimalizace bylo potřeba jen 22. „To je jedna viditelná úspora,“ komentuje analýzu Pavel Svoboda. Trasování je podle všeho vhodné. „U nás je sjezd do centra správný, Karlovo náměstí je místo s největší přestupovostí. Analýza řeší i náhradní variantu, kdy by tuto pozici převzalo Komenského náměstí, tam je ale problém, že jde o hlavní komunikaci. Paprskovité sjíždění do města se doporučuje. I vzdálenost zastávek je vyhovující,“ představuje další závěry odborníků místostarosta. V případě, že by Karlovo náměstí bylo centrálním přestupištěm všech linek, muselo by se zřejmě přikročit k větším úpravám zadní části náměstí. „Moje verze je, že by se nástupiště udělala obráceně, autobusy by zastavovaly dveřmi k sobě, uvnitř by byl nástupní ostrůvek, nemuselo by se přecházet přes komunikaci,“ vysvětluje Svoboda.

Změna, kterou analýza navrhuje, je především změna tarifů a frekvence linek. „Doprava musí občanovi vyhovovat. Třeba i tak, že v rámci tarifu pojede více autobusy, přestoupí a nebude platit další jízdné. V takovém případě víc občanů půjde do autobusové dopravy a po vnitřním městě bude jezdit méně osobních automobilů,“ myslí si Pavel Svoboda. Se změnou v dopravě tak bude pravděpodobně souviset i změna v placení, Třebíč zřejmě přejde na tarifní pásma.

Analýza, kterou zpracovala firma KPM consult, a. s., najde další uplatnění. Třebíč se díky ní jako modelové město s dopravou v hlubokém údolí dostane na světovou konferenci o dopravě, která se bude konat v Londýně a kam se společnost KPM consult přihlásila. Rovinaté město bude reprezentovat přibližně stejně velký Prostějov a město s dopravou koncipovanou ve svahu Přerov. „Třebíč bude prezentována nějakou studií v rozsahu patnácti až dvaceti stran,“ doplnil místostarosta.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk