Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Z Lomnice nad Popelkou do Tympanonu

16.10.2017

TŘEBÍČ (ap) - Lomnický Salvador Dalí vystavuje v galerii Tympanon. Tak lze uvést výstavu východočeského malíře Daniela Geremuse, který je sedmým výtvarníkem, jenž tak představuje svoje obrazy v prostoru schodiště ve východním křídle třebíčského zámku, přeměněného před rokem na neobvyklou výstavní síň.


Daniel Jiřička (1969), používající umělecký pseudonym Geremus (podle dívčího příjmení své matky Polky), je sice rodákem z Jičína, ale žijícím a tvořícím v Lomnici nad Popelkou. „Vy- učil jsem se opravářem zemědělských strojů v Lázních Bělohrad. Sám rád dodávám, že v životě jsem žádný zemědělský stroj neopravil. Pracoval jsem poté jako dělník v Technolenu. Občas jsem si přivydělával i jako pokrývač na střechách, u zedníků, pokládání dřevěných podlah atd.,“ vysvětluje v textu k výstavě autor, kterého to však táhlo k malování.

Olejomalbě se jako samouk začal intenzivně věnovat od roku 1995 a dosud namaloval více než 700 obrazů. A protože je to autodidakt, který má štěstí na dobu a může si proto malovat, co chce a jak chce, nabízí výstava docela pestrý salon a obrazy, které se zdají být dílem několika malířů. Geremus totiž chvílemi maluje opravdu skoro jako slavný španělský malíř Dalí a nebojí se od Mistra vypůjčovat i rekvizity jeho slavných surrealistických obrazů, třeba tekoucí hodiny. A třeba v obraze „Fabrika“ Geremus dalíovsky domalovává černobílou fotografii s motivem socialistického soustružníka. Na jiném surrealisticky pojatém obraze spatříme „citovanou“ Manetovu Olympii, vyzývavě ukazující svoji nahou krásu. V obraze „Selfie“ zase interpretuje malbu Caspara Davida Fridricha (1774-1840). A na plátně středního formátu s názvem „Vodpál“ odhání slavný pijan, převzatý z obrazu holandského Adriaena Brouwera (1606 – 1638), dotírajícího Amora se šípem, který by chtěl alkoholika postřelit citem lásky.

Na výstavě zaujmou i portréty hereckých představitelů z filmů malované s mírným významovým posunem (Tenkrát na Západě, Obecná škola – Igor, Slavnosti sněženek – Sežrala čtyři salámy, Butch Cassidy a The Sundance Kid)). Divák také může hodnotit vystižení charakteristických rasů tváří Oty Pavla, Jana Zrzavého, Alfonse Muchy a dalších představitelů naší kultury. Specialitou autora jsou dvojportréty se slavnými osobnostmi naší historie, třeba „Komendeutche“ (Komenský a Němcová), Emasaryk (Ema Destinová a Masaryk). Z pojetí obrazů i jejich názvů je zřejmé, že Geremusovi je blízký plebejský způsob tak trochu poťouchlého humoru, kterým se snaží odlehčit závažná témata. Geremus vystavuje také veduty svého města ( i Třebíče), figurální scény z hospod a kaváren a krajiny, tak trochu připomínající letiště od Kamila Lhotáka. V Tympanonu spatříme třeba i staromistrovsky pojatá zátiší, jako by byla dílem malých mistrů holandských zátiší 17. století. To vše provedeno malířským rukopisem splývavým i děleným.

Je zřejmé, že Geremusův přístup k malování je pravým opakem kréda, které platí pro dobré profesionální umění: Je dobré mít své téma a držet se ho. Lokální patriot si také nemůže nepoložit otázku, proč v galerii Tympanon vystavuje jako sedmý autor v pořadí malíř z Českého ráje? Když byla před rokem galerie otevírána, její provozovatel, Muzeum Vysočiny Třebíč, uvedl, že „výstavy zde budou zaměřeny především na regionální výtvarníky a fotografy“. Pokud budeme za oblast našeho regionu považovat dokonce celý Kraj Vysočina, pak už je Lomnice nad Popelkou mimo tuto zájmovou oblast. A nezdá se být pravděpodobné, že by v Třebíči a jejím širším okolí nebylo dostatek výtvarníků a fotografů, kterým by mohla být výstava v galerii Tympanon nabídnuta. Kouzlo celé věci asi spočívá v onom slůvku – především – ve statusu galerie. Výstava potrvá do 5. listopadu.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk