Za politikou jsem udělal definitivní tečku
Pro někoho studentský vůdce, díky kterému se i v Československu podařilo odstavit od kormidla bolševiky, pro jiné naivní oponent komunismu před i porevolučního. Každopádně výrazná osobnost společenského a politického života, která nám odpověděla mimo jiné na to, proč po Klausovi usedl na Hradě právě Miloš Zeman.
Oslovit dnes najednou tisíce lidí není problém. Alespoň pro facebookové uživatele. Jak se ale organizovala studentská stávka v listopadu 1989?
Předně - stávka vysokoškoláků nespadla s nebe. Jádro studentů se rekrutovalo z mých spolužáků z Akademie múzických umění v Praze - my se scházeli a plánovali věci už někdy od roku 1987. Postupně se přibalovali kamarádi z ostatních fakult situovaných převážně v blízkosti AMU - podél Vltavy. Fakulta žurnalistiky UK, Fakulta všeobecného lékařství UK, Filosofická fakulta UK, UMPRUM, AVU...
Někdy v říjnu 1989 jsme se propojili s další skupinou, která zahrnovala zejména fakulty ČVUT v Dejvicích, ale třeba i Pedagogickou fakultu UK. Mj. proto se nás 17. listopadu sešlo na Albertově tolik.
Po brutálním zásahu na Národní třídě to byl můj spolužák z DAMU Pavel Lagner, kdo poprvé vyslovil slovo stávka. Protože nebyly mobily, scházeli jsme se tehdy v oblíbených kavárnách. Dnes to zní skoro jako otřepané klišé, ale tehdy opravdu jiná možnost nebyla. Věděli jsme, že se najdeme buď ve Slavii, nebo v Obecním domě, nebo v Malostranské kavárně. Naším centrem byla ale převážně Slavia naproti Národnímu divadlu.
Hodně nám pomohlo, že jsme měli výborné kontakty na divadla - studovali jsme přeci herectví. Ještě tu noc vyrazili tedy moji spolužáci za svými kolegy a učiteli do pražských divadelních scén, vysvětlovali šokovaným hercům, co se na Národní stalo a informovali je o tom, že chystáme stávku. Byla to právě pražská divadla, která nás podpořila již v sobotu 18. listopadu.
Třetím komunikačním uzlem byly pražské VŠ koleje. Právě tam vznikaly přes víkend zárodky stávkových výborů, které se mi v noci na pondělí podařilo pospojovat v jeden Celopražský VŠ stávkový výbor. Od čtvrtka 23. listopadu se k nám oficiálně přidaly všechny vysoké školy z tehdejší Československé republiky - vznikl Celostátní stávkový výbor vysokoškoláků. Do té doby se republika řídila Prahou. V prvním týdnu okupační stávky se nám podařilo propojit vysoké školy přes tehdy ještě hodně primitivní internet (počítače byly třeba jen dva na celou VŠ!). Na školách jsme také obsadili všechny telefonní linky, takže jsme se nakonec bez mobilů obešli docela snadno. Co by ovšem bylo, kdyby nás odřízli od telefonů, počítačů a faxů, pochytali studentské leadry, ví jen Bůh.
Máte nějakou teorii na to, proč jen v Česku zůstala komunistická strana?
Bylo to domluveno předem. Více než 20 let po převratu jsem o tom přesvědčen na 110 procent.
Kdo byl vaším favoritem v prezidentských volbách? Pokud jste vůbec volil.
Volil jsem, protože tentokrát se sešlo několik opravdu zajímavých kandidátů. Nakonec jsem se rozhodl pro Karla Schwarzenberga a volil ho v obou kolech. Zeman se mi jevil jako pokračovatel odporného politicko-mafiánského prostředí, které zde od převratu zažíváme, vždyť byl s Václavem Klausem jeho strůjce! Závěr kampaně Miloše Zemana mne utvrdil v tom, že se nepletu. Jsem rád, že se Karel Schwarzenberg v kampani nesnížil na úroveň Zemanovy žumpy.
Zvládly prezidentskou kampaň osobnosti české kultury se ctí?
Viz výše. V momentě, kdy se do boje o prezidentské křeslo s vehemencí zapojil Klaus, jeho rodina, jeho "poradci" a kmotři, mi bylo jasné, jak to skončí. Musel by se stát zázrak. Nestal. Na druhou stranu kampaň prokázala, že zde je nečekaně vysoké procento lidí, kteří mají paměť, nenechají s sebou manipulovat primitivními sliby a věří ještě v to, že se politika dá dělat slušně. To dává pro budoucnost naší zemi velkou naději.
Jaký dojem ve vás, v organizátorovi výzvy Děkujeme, odejděte! namířené i proti Zemanovi s Klausem, zanechává skutečnost, že si tito pánové předávají nejvyšší funkce třináct let po této výzvě?
Ten projekt vznikl dle mého koncem 80. let v Prognostickém ústavu řízeném "proreformními" články StB (ÚV KSČ), respektive Moskvou a v podstatných věcech se konstruktérům bohužel daří plnit po celých 23 let jeho scénář. Usnadňuje jim to částečně naše naivita, zejména z počátku 90. let, nezkušenost, nevyzrálost naší občanské společnosti a samozřejmě téměř 50 let totalitních režimů, které zlikvidovaly skutečné elity národa.
Sledujete současné spory kolem vedení Ústavu pro studium totalitních režimů? Jde o politiku nebo odbornou způsobilost?
Samozřejmě o politiku. Souvisí to i s tím, co říkám výše. Komunisté a postkomunisté se nikdy nesmíří s tím, že je zde vědecké pracoviště, které má rozkrývat zločiny komunismu. A nacismu. Vždyť komunisté v mnohém navázali na to, co zde začali budovat nacisté. Jako příklad uvedu třeba síť konfidentů. Je zde ještě příliš mnoho lidí, kterým se vůbec nehodí, aby se otevřely archivy a vytřepali se z nich všichni kostlivci.
Udělal už jste za svou politickou kariérou definitivní tečku?
Ano.
V obci, kde žijete, jste členem občanského spolku. Veřejný život vás asi pořád láká, byť už nejde o pupek republiky, ale o malou vísku.
Člověk by se měl snažit měnit věci kolem sebe k lepšímu. Nejsem člověk, který by seděl v hospodě a jen nadával. Nemám větší ambice, než pomoci malinko změnit kulturu vládnutí v naší obci. Ve spolku se ale zabýváme hlavně životním prostředím, místní historií a kulturou.
Jaká byla cesta kolínského rodáka na Vysočinu? A jak se tady líbí vašim dcerám?
Složitá. Přes Žilinu (Slovensko), Podkrkonoší, Liberec, Prahu, zpět Kolín až sem. Na Vysočině jsme ale trávili už od dětství skoro celé prázdniny, jen o malinko severněji.
Mé děti to tu milují, jezdily sem patnáct let na víkendy a na léto a jsou rády, že jsem nakonec trvale zakotvil právě tady. Navíc tu mají i prarodiče.
Máte za sebou celou řadu profesí, byl jste správcem nemovitostí, taxíkářem, zahradníkem, politikem, podkoním i spisovatelem. Je některá, kterou už byste si nechtěl zopakovat?
Všechny jsem dělal rád a bavily mne. Jen doteď narážím na to, na jak "divokém východě" žijeme. Jak jsou zdejší "podnikatelé" zvlčilí, za jak otrockých podmínek zde mnohdy lidé musí pracovat, jak si zde i západní firmy dovolí vůči zaměstnancům to, co by u nich doma vyvolalo ihned skandál a odpis pro firmu, jak zde není čestný, byť třeba prostý člověk chráněn vůči bezcharakterním šíbrům, jak se zde nedomůžete práva... Jsem rád, že český sen vidím i zespoda, nejen ze skleníku Valdštejnského paláce (Senát) v Praze.
Čím jste si v poslední době udělal radost? A čím vašim blízkým?
Narodila se mi první jehňata. Radost moje i mých dětí.

Krádež kola
Třebíč - Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči odcizil jízdní kolo a majiteli tak způsobil škodu za téměř dvacet tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v pátek 22. listopadu v době mezi půl sedmou a půl devátou večer na ulici Na Kopcích. Pachatel vnikl do domu, kde odcizil pánské kolo, které stálo na společné chodbě. Jednalo se o celoodpružené kolo značky Specialized Camber FSR Comp. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli a odcizeném jízdním kole policisté pátrají.
Krádež motocyklu
Třebíč - Policisté z obvodního oddělení Třebíč pátrají po neznámém pachateli, který
v pondělí 25. listopadu v době od páté hodiny ráno do čtvrté hodiny odpoledne odcizil na ulici Koželužská uzamčený motocykl Gilera, který byl zaparkovaný pod jedním z přístřešků na kontejnery u točny MHD. Pachatel tak majiteli motocyklu svým jednáním způsobil škodu v předběžné výši 15 tisíc korun. Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a následně případ zadokumentovali jako přečin krádeže, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Po pachateli i po motocyklu v současné době pátrají.
Řidič byl pod vlivem drog
Jemnice - Policisté odhalili v sobotu 23. listopadu v Jemnici řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Po jedenácté hodině dopoledne jel s vozidlem Mazda po ulici Na Podolí. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u čtyřiatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u něho pozitivní na amfetamin. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Kamery v akci
TŘEBÍČ - V úterý 12. listopadu ráno si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla pětačtyřicetiletého muže z Dobronína, který upadl v hale autobusového nádraží a zůstal ležet na zemi. Na místo okamžitě vyjíždí hlídka strážníků. Mezitím již muži poskytují pomoc přítomné osoby. Po zjištění, že muž má pravděpodobně hypoglykemický záchvat, je na místo přivolána Rychlá záchranná služba, která si muže převzala k ošetření.
Rodila na úřadě
TŘEBÍČ – Ve středu 13. listopadu ráno požádal strážníky o součinnosti při zavolání rychlé záchranné služby asistent prevence kriminality, který společně s pracovnicí úřadu práce, v budově městského úřadu na Masarykové náměstí, poskytoval první pomoc mladé ženě, u které se právě začal rozbíhat porod. Okamžitě byla předána do rukou záchranářů.
Unikal plyn
ČECHOČOVICE – Profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru stanice Třebíč museli v úterý dopoledne zasahovat v Čechočovicích. V jednom z rodinných domů tu docházelo k úniku plynu. Hasiči místo zajistili a předali odborné firmě.
Už to začíná
TŘEBÍČ - Policisté z obvodního oddělení Jemnice šetří případ nedodání objednaného zboží přes internet. Devětadvacetiletý muž si prostřednictvím inzertního portálu objednal herní konzoli Playstation 4Pro, přičemž za ni prodávajícímu zaplatil zálohu ve výši dva tisíce šest set korun. Objednané zboží mu ale do současné doby prodávající nezaslal. Z tohoto důvodu policisté celý případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po jeho pachateli pátrají.
Planý poplach
BRANSOUZE – V pátek 1. listopadu krátce po poledni vyjížděli hasiči ze stanice HZS v Třebíči do Bransouz, kde byl ohlášen kouř, stoupající z lesa. Na místě hasiči zjistili, že nejde naštěstí o požár lesa, ale pouze o plání klestí. Ovšem pálení nebylo předem hasičům nahlášeno.
Ležel na Pražské
TŘEBÍČ - V úterý 22. října odpoledne přijali strážníci informaci o tom, že na Pražské ulici leží na zemi zřejmě podnapilý muž. Na místě byl nalezen dvaapadesátiletý muž z Mastníka, u kterého nebylo možno z důvodu jeho opilosti provést dechovou zkoušku na zjištění promile alkoholu v dechu. Po lékařském souhlasu byl převezen na Protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy.
Granáty na poli
NOVÁ VES, SOKOLÍ - V pátek 25. října přijali policisté integrovaného operačního střediska oznámení od čtyřiadvacetiletého muže, který uvedl, že na polích mezi obcemi Nová Ves a Sokolí nalezl předměty, které připomínají munici. K nálezu se dostavili policisté z obvodního oddělení Třebíč, kteří místo zajistili a přivolali pyrotechnika. Přivolaný pyrotechnik poté potvrdil, že se skutečně jedná o dva kusy protipancéřových dělostřeleckých granátů ráže 75 mm, které pocházely z druhé světové války. Z tohoto důvodu je na místě zajistil a převezl k odborné likvidaci.
Redakce: 568 858 715. Inzerce: 568 858 711. Rozšiřuje PNS a.s.
Distribuce předplatitelům: Česká pošta, Mezinárodní standard ISSN 1212-222X.