Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Za první půlrok častěji hořelo

11.08.2014

VYSOČINA (red) - Hasiči na Vysočině řešili v průběhu prvního pololetí letošního roku 3 200 událostí, což je o 434 událostí méně, než ve stejném období roku 2013. Klesl počet výjezdů k dopravním nehodám, naopak narostl počet zásahů u požárů.


„Nejčastěji hasiči jako již tradičně zasahovali u technických zásahů. Počet výjezdů k technickým a technologickým zásahům dosáhl 1986, oproti roku 2013 tak došlo k poklesu o 327 událostí. Technické a technologické události zahrnují mimo jiné výjezdy k odstranění popadaných stromů, k čerpání zatopených objektů, k odstranění nebezpečného či obtížného hmyzu, likvidaci a odstranění sněhu a převisů, ale také zásahy, při kterých hasiči velmi úzce spolupracují s policisty a zdravotníky. Jedná se například o otevírání prostor, ve kterých hrozí nebezpečí z prodlení nebo transporty pacientů,“ vysvětlila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Pokles o 99 výjezdů byl zaznamenán i u dopravních nehod. Za letošních prvních šest měsíců zasahovali vysočinští hasiči u 546 nehod. Z tohoto počtu bylo 532 nehod na silnicích, jedna nehoda letecká a třináct nehod železničních.

Únik nebezpečné látky likvidovali hasiči v 146 případech, což je o tři události méně než v loňském roce. Nejčastěji se jednalo o likvidaci provozních kapalin, které unikly na komunikace a do půdy po dopravních nehodách. „Velký pokles byl zaznamenán u výjezdů k planým poplachům. Zatímco v prvních šesti měsících loňského roku vyjížděli hasiči k 225 planým poplachům, tak letos to bylo pouze k 173. Přesto toto číslo zůstává docela vysoké.

A teď k ohni. Za první pololetí letošního roku si hasiči na Vysočině připsali do statistiky 324 požárů, což je o 42 více než v loňském roce.

Nezbytnou součástí práce hasičů jsou i pravidelná cvičení. Začátkem června proběhlo v areálu vojenského prostoru v obci Vícenice u Náměště nad Oslavou rozsáhlé taktické cvičení, jehož námětem byl pád vojenského vrtulníku do obytné zóny. Do cvičení se zapojilo na 170 členů integrovaného záchranného systému, figurantů nejen ze střední zdravotnické školy, armádních i policejních vyšetřovatelů, pozorovatelů a další desítky lidí cvičily aktivaci traumaplánu v Nemocnici Třebíči. „Při několik hodin trvajícím cvičení si zúčastněné složky ověřily možnost společného zásahu, komunikaci a vzájemnou koordinaci. Závěry z cvičení jsou veskrze kladné, cvičení neodhalilo žádné vážnější nedostatky nebo pochybení,“ dodala Petra Musilová.

Práce hasičů není v žádném případě monotónní a občas musí řešit i docela kuriózní případy. „I v prvních šesti měsících letošního roku se hasiči setkali s výjezdy, nad kterými jim zůstal rozum stát a vzbudily lehké pousmání. V březnu zachraňovali jemničtí profesionální hasiči z bahna vypuštěného rybníka chlapce. Při hře s dalšími dětmi mu tam spadl míč. Chlapec se dostal do vzdálenosti přibližně deseti metrů od břehu, pak už to nešlo ani tam, ale ani zpět. Hasiči jej z bahna vytáhli za pomoci lan, z události naštěstí vyvázl bez zranění,“ popsala jeden takový případ Petra Musilová. V květnu zasahovali hasiči v domě v Koněšíně u malé, teprve tříleté holčičky, té zůstala ve sportovním stroji orbitrek uvězněná hlava. „Dívenka měla hlavu uvězněnou mezi středovou tyčí stroje a jedním ze šlapadel. Bez použití jakéhokoliv nářadí se hasičům po pár minutách podařilo hlavu dívenky vyprostit. I ona vyvázla bez zranění,“ okomentovala tisková mluvčí.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk