Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Za lékařem už hlavním vchodem

18.12.2018

Třebíč (ap) - Nového hlavního schodiště do budovy polikliniky na Vltavínské ulici v Třebíči se dočkali pacienti z Třebíče i okolí a zdravotníci tam pracující. Stalo se tak už v předadventním čase, bez stříhání pásky, slavnostních projevů a fotoaparátů novinářů.


V minulých dnech sice montéři vyměňovali ještě jednu výplň proskleného vstupu do budovy a na tu chvíli zatarasili příchozím dveře lavičkou, ale to už byla jen drobnost na provozuschopnosti hotového díla.

O tom, že plánovaný termín dokončení nového schodiště se o dlouhé měsíce odkládal a na dílo nestačil zdaleka ani celý kalendářní rok, jsme psali v Horáckých novinách dvakrát. Přestože mělo jít jen o repliku schodiště ze sedmdesátých let, jeho nahrazení trvalo neúměrně dlouhou dobu. Něco takového je v zemi, pyšnící se stále ještě svojí průmyslovou tradicí, opravdu podivné.

Takový stav věcí nahrává skeptikům, kteří tvrdí, že už jsme na pokraji kolapsu. Na pokraji kolapsu příliš složité společnosti, jak o něm už více než deset let ve svých tlustých knihách píší pánové Miroslav Bárta, Martin Kovář a Václav Cílek. Žijeme sice v době internetu, ve které však „papírování“ zahlcuje všechnu kdysi běžnou lidskou činnost. Kde jsou ty doby, kdy barokní architekti dokázali se svými stavebními hutěmi bez složitého územního a stavebního řízení a soudních přezkumů vykroužit vysoké klenby a složité průniky vnitřních prostorů jen na základě půdorysného nákresu kostela. „Armatura pro jádro váží stejně jako její dokumentace“. Tento vtip je dnes možné zaslechnout v našich podnicích, dodávajících svá zařízení pro aplikace v ropovodech, plynovodech i jaderných elektrárnách.

Nebuďme proto v tomto předvánočním čase už více ironičtí ke stavitelům staronových schodů do třebíčské polikliniky. Doufejme jen, že dílo je tak stavebně-technicky kvalitní, že vydrží alespoň padesát let. Protože pokud by se věci v naší společnosti komplikovaly dosavadním tempem, pak by na stavbu nového schodiště jednou nemusela stačit ani celá pětiletka.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk