Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Za měsíc a něco začíná festival Petra Dvorského

29.06.2018

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (red) - Dvacátý Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského nabídne od 4. do 18. srpna deset koncertů. Kromě Jaroměřic nad Rokytnou zavítá do pivovaru v Dalešicích a na zámky do Dukovan a Valče.


Program letošního ročníku bude věnován festivalovému jubileu a 100. výročí vzniku Československa. Oslavy obou výročí začnou Koncertem tří tenorů v sobotu 4. srpna, na který byli symbolicky pozváni tři přední pěvci z České republiky, Slovenska a Rakouska – Aleš Briscein, Tomáš Juhás a Philipp Kapeller. V jaroměřickém zámeckém parku zazní mimo jiné Vltava Bedřicha Smetany nebo výběr scén z Prodané nevěsty a Rusalky. U příležitosti 20. narozenin festivalu vybere dramaturgie to nejlepší z minulých ročníků. Po šesti letech se do Jaroměřic vrátí Miroslav Žbirka s Moravskou filharmonií Olomouc (11. srpna), s duchovním programem barokních mistrů vystoupí v jaroměřickém kostele sv. Markéty sólistky Michaela Šrůmová, Lucie Hilscherová a komorní orchestr Czech Virtuosi (7. srpna) a na Mistrovské pěvecké kurzy Petra Dvorského zavzpomínají účastníci jejich posledního ročníku z roku 2006, slovenští pěvci Lenka Máčiková a Ondrej Šaling (16. srpna). Věříme, že velkým lákadlem se pro publikum stane vystoupení Tomáše Kluse, který na zámku ve Valči 8. srpna zazpívá své písně v symfonickém aranžmá s Moravskou filharmonií Olomouc. Na nádvoří historického pivovaru v Dalešicích zahraje Esqualo Quintet (10. srpna) a atmosféru první republiky v duchu rané swingové hudby navodí na zámku v Dukovanech originální uskupení Sestry Havelkovy Septet (12. srpna). Ensemble Damian připomene 340. výročí narození hraběte Jana Adama z Questenberka (14. srpna) a v historickém sále zámku ve Valči zazní průkopnické dílo melodramatu Ariadna na Naxu Jiřího Antonína Bendy (15. srpna).

Festival vyvrcholí uvedením Beethovenovy Deváté symfonie s „Ódou na radost“ v zámeckém parku v Jaroměřicích nad Rokytnou. U příležitosti československých oslav ji 18. srpna přednese čtveřice slovenských sólistů, Český filharmonický sbor Brno a Moravská filharmonie Olomouc řízená dirigentem Jakubem Kleckerem. Závěrečnou tečku obstará taneční light show Paprsky štěstí.

V rámci doprovodného programu si budou moci návštěvníci na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou prohlédnout výstavu Denního centra Barevný svět o.p.s. s názvem Zrcadlení, v barokním Špitále v Jaroměřicích nad Rokytnou Výstavu obrazů Jana Pevného, navštívit posvícení nebo Mezinárodní sympozium „Otokar Březina 2018“.

Vstupenky v cenovém rozmezí od 200 do 500 Kč budou v tradičních předprodejích k dostání od 11. června.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk