Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Za módou a automobily musíte na půdu

15.06.2018

Třebíč (ap) - Móda a automobily před sto lety. Málokdo by asi předpokládal, že výstavu s tímto názvem najde v půdních prostorách třebíčského Předzámčí s nízkou únosností letitých stropů. Je to ale pravda.


Je třeba hned podotknout, že na zajímavě členité půdě nespatří zájemce skutečné automobilové veterány s výbušnými motory ani opravdové textilní kreace švadlen z dobových módních salonů. Jedná se o kresby, malby a výtvory z vlnitých lepenek v prostorových instalacích žáků a studentů třebíčských základních a středních škol. Do tvoření z kartonu a papíru se dalo celkem devět autorských kolektivů ze sedmi škol a také z Domu dětí a mládeže Třebíč.

Je zřejmé, že téma výstavy, vztahující se ke 100. výročí vzniku Československa, bylo vhodně zvoleno vzhledem k zákonitostem výtvarného projevu dětí a mládeže. V dospívání klesá spontaneita dětského výtvarného tvoření a objevuje se naopak někdy až vědecký zájem o podobu skutečnosti. Věcnost vítězí nad sebevýrazem. V takovém období je dobré podpořit dospívající chlapce třeba právě úkolem zobrazení dobových automobilů a značek slavných automobilek. Mohou tak učinit přesnou perokresbou, téměř technickou ilustrací nebo prostorovým znázorněním aut z vlnité lepenky. Děvčata se zase mohou výtvarně vyžít při studiu střihů a módy, která se po I. světové válce rychle změnila oproti té předchozí secesní. Jako diváci pak můžeme při putování zákoutími rozlehlé půdy sledovat, jak se výtvarným pedagogům jednotlivých škol podařilo naplnit výchovné a vzdělávací cíle jejich předmětu a projektu. Na půdu Předzámčí si můžeme zajít i opakovaně a vnímat to, co jsme třeba při květnové vernisáži přehlédli nebo nedocenili. Výstava totiž potrvá až do 28. dubna příštího roku. Otevřena je denně od 9 do 16 hodin.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk