Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Záchranářům chybí peníze, žádají o pomoc kraj

05.12.2011

Vysočina - Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina zajišťuje prostřednictvím svých 20 výjezdových stanovišť přednemocniční neodkladnou péči pro víc než půl milionu obyvatel Vysočiny. Každý rok vyjíždí zhruba ke 33 tisícům případů. Rozpočet záchranky na rok 2011 počítal s 265 miliony korun, ale peněz se nedostává. Proto záchranáři požádali Kraj Vysočina o 10 milionů korun, které by jim pomohly pokrýt předpokládanou ztrátu. Problém projednala rada kraje, ale definitivně o penězích rozhodne až krajské zastupitelstvo na své schůzi 13. prosince.


„Žádali jsme si o desetimilionovou dotaci, která by nám měla postačit na úhradu všech našich závazkových vztahů. S tím, že samozřejmě máme za minulá léta vytvořený nějaký rezervní fond, ze kterého případnou vyšší ztrátu budeme schopni pokrýt,“ uvedla ředitelka ZZS KV Vladislava Filová. Podle předběžných odhadů bude záchrance na konci roku chybět 12,5 milionů.

Za nárůstem nákladů na zajištění provozu záchranné služby stojí především čtyři nově zřízená výjezdová stanoviště v Jemnici, Velké Bíteši, v Přibyslavi a v Kamenici nad Lipou, která byla postupně uvedena do provozu od léta 2010 do léta 2011. Provoz jednoho výjezdového stanoviště bez lékaře si ročně vyžádá cca 7 milionů korun.

Na mzdových prostředcích se příliš šetřit nedá. Počty zaměstnanců jsou podle typu posádky přesně dány. Jedinou oblastí, kde je možné částečně šetřit, jsou investice. „V letošním roce jsme omezili prostředky na obnovu vozového parku. Místo sedmi sanitních vozů jsme koupili pět,“ uvádí příklad úspor Vladislava Fialová. Zredukoval se i nákup nejméně využívaného zdravotnického materiálu.

V polovině letošního roku už kraj záchrance pomohl 17 miliony korun. „Jsme ochotni pomoci ještě 10 miliony. K tomuto kroku nás vede maximální snaha záchranky získat více prostředků v platbách od zdravotních pojišťoven nebo úprava investičního fondu,“ komentuje situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk