Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Začínali s migy, teď čekají na vrtulníky

10.10.2011

Sedlec - Před padesáti pěti lety vznikl v Čáslavi vojenský útvar, který dnes sídlí na letecké základně u Sedlece. V roce 1956 začínali piloti na ruských strojích MiG-15, dnes tvoří výzbroj základny ruské vrtulníky Mil Mi-24 a na letišti už vyhlížejí další helikoptéry Mil Mi-17 z přerovské letecké základny.


Půlkulaté výročí si vojáci připomněli slavnostním nástupem na ploše před novým hangárem. Na úvod nastoupené jednotky pozdravil ředitel Sekce rozvoje druhů sil ? operační sekce Ministerstva obrany brigádní generál Bohuslav Dvořák. Následoval dvojitý průlet bojového vrtulníku Mil Mi-24.

Se zdravicí přišel i starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka, který prozradil, že na začátku své politické kariéry byl proti letecké základně, ale dnes si už život bez ní nedokáže představit. „Byl jsem jedním z těch, kteří na začátku devadesátých let byli proti základně a usilovali o její zrušení,“ přiznal Měrka. „Teď jsem ale rád, že vás tady máme,“ dodal. Nechyběl ani bývalý pilot 310. československé stíhací perutě RAF Emil Boček, předseda Svazu letců České republiky Oldřich Rampula či vdova po pilotovi 31. československé bombardovací perutě RAF generálu Aloisi Šiškovi Vlasta Šišková.

Slavnostní dopoledne pokračovalo ve vstupní hale budovy štábu, kde byla odhalena pamětní deska dvanácti mužům, kteří během padesáti pěti let zahynuli při výkonu služby. Slavnostního aktu odhalení se zhostili plk. Emil Boček a brig. gen. Bohuslav Dvořák.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk