Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zahraniční studenti učí české děti mezikulturní gramotnosti

26.02.2015

TŘEBÍČ - Projekt Edison spojuje mladé lidí odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikululturní bariéru. To je základní myšlenka projektu, který v těchto dnech končí na Základní škole Benešova v Třebíči.


Do projektu se vedle učitelů a dětí školy zapojilo sedm vysokoškolských studentů doslova ze všech konců světa – Lee I Chien z Taiwanu, Zhixin Cheng z Číny, Afiana Yuliasari z Indonésie, Ji-Hae Choi z Kanady, Fadia Sghayer z Tuniska, Chaimae Ettebbaa z Maroka a Viktoria Senatorova z Ruska.

Studenti mají pro české děti připraveny prezentace o své zemi, diskutují s ním a podobně. Tím se snaží představit sociální, ekonomickou, politickou a také kulturní situaci své země. Organizátorem celého projektu AIESEC is Global Youth Leadership – mezinárodní studentská organizace, která zprostředkovává studentům praxi formou zahraničních stáží.

„Pro mé rodiče to byl nejprve šok, protože je to poprvé, co jsem v zahraničí,“ řekla Fadia. „Pak si uvědomili, že je to pro mě velká šance seznámit se s novými lidmi a naučit se, jak být nezávislá.“ Ostatní studenti reagovali podobně. „Je to pro mě velká příležitost,“ uvedla Afiana.

Podle zahraničních studentů jsou české děti až moc stydlivé a bojí se dělat chyby. Na druhou stranu jsou moc přátelské a milé. Jediný muž v celé skupině studentů Lee I Chien neopomněl na adresu na adresu naší republiky dodat, že tu jsou moc hezké holky. Ovšem dámy se nenechaly zahanbit a prozradily, že i čeští chlapci jsou z jejich pohledu moc hezcí. A tak se dostáváme k tématu, proč si vybrali zrovna Českou republiku? Všichni se shodli na tom, že zástupci agentury dokázali Českou republiku odprezentovat tak, že je velmi zaujala. Ji-Hae Choi je sice z Kanady, ale pochází z Jižní Koreje a v této zemi v současné době běží seriál, který se natáčel v České republice, a tak toužila tuto zemi vidět. Pro Viktorii byla Česká republika jediná volba. „Jsme státy s podobnou kulturou a chtěla jsem to tady vidět a srovnávat,“ řekla.

Skupina studentů vytvořila docela zajímavé multikulturní společenství, a tak se samozřejmě naskýtá otázka, jak mezi ně vstupují problémy současného světa. „Raději se soustředíme na pozitivní věci. Přemýšlím, jak jsou ostatní odlišní, ale nakonec shledávám to, že máme mnohem víc společného než toho, co nás rozděluje,“ řekla Chaimae. A to je pozitivní výsledek celého projektu.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk