Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Návštěvníci Jaroměřic se mohli seznámit i s umem starých Keltů.
(foto: Petr Chňoupek)

Zámecký park patřil keltskému lidu

02.05.2011

Jaroměřice nad Rokytnou - Poslední dubnový den není jen dnem pálení čarodějnic, ale také jedním z velkých keltských svátků Beltine či Beltain. Bratrstvo Keltů uspořádalo letos oslavu tohoto svátku v zámeckém parku v Jaroměřicích nad Rokytnou.


Oslavy tohoto svátku se v České republice pořádají od roku 1995. Na Třebíčsko zavítal už roku 2005, kdy ovládl zámecký park v Náměšti nad Oslavou. Letos padla volba na Jaroměřice nad Rokytnou a do tohoto města přijely stovky vyznavačů keltského způsobu života, obdivovatelů keltské muziky a dalších lidí se svobodomyslnou duší.

Encyklopedie o tomto keltském svátku píší toto: „Svátek Beltine oslavuje příchod jara a tepla, zrození a lidé se připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli. Tento svátek je spjatý s bohem Belenem a také s ohněm. Beltine v překladu znamená zářící oheň či Belenův oheň. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Ohně na návrších měly také ochranný smysl. Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.“

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk