Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Odstraňovat nánosy ze vzdutí jezu v areálu zámeckého parku a pod zámeckým parkem v Jaroměřicích je dle vodního zákona povinností vlastníka jezu, tedy zřejmě města.
(foto: ap)

Zanášení Rokytné by snad zamezil pohyblivý jez

15.02.2019

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU - Kdy její koryto konečně zbaví letitých nánosů bahna, na to už dlouhé roky čeká řeka Rokytná v Jaroměřicích. Jedná se především o úsek vzdutí jezu v areálu zámeckého parku a pod zámeckým parkem.


Nové vedení radnice připravuje plán rozvoje města, ve kterém hodnotí nejen silné a slabé stránky Jaroměřic, ale i výzvy a hrozby. Rozlévání řeky do okolí kvůli zanesenému řečišti je jednou z takových hrozeb. V Jaroměřicích si mohou při diskusích o nebezpečí povodní prohlížet snímky z minulých let, na kterých voda v zámeckém parku šplouchá pod zámeckými schody a čistírna odpadních vod za městem připomíná ostrůvek v moři před lomem Královcem.

„Jednou v létě jsme měli plný park vody, smrděly tam utopené dešťovky. A jindy po záplavě zamrzl dokonce celý park, stromy trčely z ledu a bruslilo se všude široko daleko. Ani takové události s problémem nepohnuly,“ posteskl si kastelán jaroměřického zámku Radim Petr.

Zamokřuje i špitál

„Chceme se proto pustit do odbahnění Rokytné. Jedná se o úsek v zámecké zahradě a dále o úsek za mostem až k čističce odpadních vod. Majitelem tohoto úseku je Povodí Moravy, něco vlastní rybáři a pak je tam komplikovaná záležitost, kde není jasný majitel – a to je část kolem bývalého jezu. Nemáme možnost identifikovat majitele. My se do toho ale musíme pustit, protože je potřeba řeku odbahnit a zlepšit její průtok. Je tam vysoko dno a voda se rozlévá a zamokřuje okolní budovy i špitál,“ vysvětlil starosta města Karel Müller.

Také řeka je památka

Řeka i park v areálu jaroměřického zámku mají status Národní kulturní památky. Do jejich údržby proto mají co mluvit i památkáři. „Řeka je Národní kulturní památka, ale jejím vlastníkem je Povodí Moravy. Zámek do této záležitosti tím pádem nemůže investovat, protože není v jeho majetku,“ vysvětlil kastelán jaroměřického zámku Radim Petr. Přesto se správa zámku při údržbě jeho zahrad stará při sečení trávy také o břehy Rokytné. „O odbahnění Rokytné se bavíme už třicet let, co jsem tady kastelánem. Povodí Moravy má ale asi důležitější věci na práci než vyčistit řeku,“ rýpnul si kastelán a pokračoval: „ Snažíme se tuto záležitost oživit, ale problémem je jez, který nikomu nepat- ří a část řeky od jezu po nový betonový most patří místnímu rybářskému spolku.

Je to údajně patová situace, vlastník jezu je zodpovědný za sedimenty nad jezem až po hranici vzdutí. „Tím, že však jez není v katastru namalovaný, vzniká potíž v určení zodpovědnosti, kdo vlastně by měl tento úsek řeky čistit. Jsou to složitosti, ale musí se to vyřešit. Zatím to není na pořadu dne, ale doufám, že se to pořadem dne stane,“ řekl kastelán. Zmíněná komplikace byla už jednou řešena s krajským úřadem, ale podle sdělení kastelána dosud nebyla podána určovací žaloba na určení vlastníka jezu.

Pokračování v tištěných novinách.

Autor: ao
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk