Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Záštitu převzala Věra Jourová

22.10.2015

TŘEBÍČ (kv) - Brownfield Třebíč 2015, to je název odborné konference, věnované efektivnímu využívání nemovitostí, poznamenaných výrobní nebo jinou činností. Konala se včera v Borovině a záštitu nad ní převzala i evropská komisařka Věra Jourová. Konferenci navštívila ještě před jejím oficiálním zahájením.


V České republice je aktuálně k dispozici více než tři tisíce brownfieldů, v samotném Kraji Vysočina jich je přes sto padesát. Třebíč patří k nemnoha městům, ve kterých se podařilo úspěšně propojit veřejné a soukromé investice a vdechnout areálu bývalé továrny nový život. Na konferenci zazněly příklady podobně úspěšných projektů z Chrudimi nebo Oslavan.

Jedním z bodů konference byla také vernisáž výstavy Architektura konverzí – Česká republika 2005 – 2015, která mapuje úspěšnou transformaci industriálních budov a areálů za posledních deset let. Výstavu je možné navštívit v přízemí budovy, stojící v sousedství DDM na ulici Tomáše Bati. Přístupná bude minimálně následující dva měsíce.

Konference je součástí projektu Smart city, který se věnuje udržitelnému rozvoji měst a aglomerací. Projekt probíhá už třetí rok a třebíčská konference je letos jeho osmou akcí. Prezentace, které na ní během dne zaznívaly, byly určené především pro developery a představitele samospráv, tedy těm, kteří mají reálnou šanci opuštěné areály úspěšně „recyklovat.“ Jedním z významných přednášejících byl profesor Tomáš Šenberger z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Problematiku pojal teoreticky, pak zazněly konkrétní příklady. „A vrcholem akce by měla být diskuze. Jde v podstatě o návod, jak postupovat, kdy chce někdo brownfield udělat – legislativně, technicky i finančně. Může jít o soukromé projekty, podporované ze strukturálních fondů nebo spolufinancovaných městy,“ uvedl ke konferenci jeden z jejích pořadatelů Martin Dostoupil. „Přitom nejkomplikovanější obecně je spolupráce s památkáři a pak finanční stránka věci. Mnohdy raději necháme budovy spadnout, než abychom je díky více kompromisům opravovali,“ dodává Dostoupil.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk