Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zastupitel Barák: Odměny jen předsedům komisí? I členům!

26.06.2019

Třebíč (mič) - Rada města na svém zasedání 30. května projednala návrh tajemníka Vladimíra Kazdy, který spočívá v tom, že by předsedům komisí, kteří nejsou členy zastupitelstva, byla s účinností od 1. ledna 2019 do konce volebního období vyplácena odměna ve výši tisíc korun za každou schůzi komise. Návrh rozpoutal bouřlivou diskuzi ze strany opozice. Nakonec byl z jednání stažen kvůli protinávrhu Jaromíra Baráka (TO).


Návrh zastupitelům předložil tajemník Kazda: „V současné době máme sedm předsedů komisí, kteří nejsou členy zastupitelstva, předpokládají se tedy výdaje v řádu deseti tisíců. Rozpočet je v tomto směru dostatečný,“ upozornil Kazda.

Obava z vypočítavosti

Opoziční zastupitel Rostislav Štork (TO) sice souhlasí s tím, aby předsedové komisí dostali za svoji práci finanční odměnu, ale netají obavu: „Nesouhlasím s tím, aby to bylo podle počtu schůzí, protože je předsedové budou svolávat co nejčastěji.“

Starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) upozornil, že některé komise, například majetková, se schází jednou za dva týdny. „Nepředpokládám, že by jakýkoliv předseda komise svolával schůzi kvůli tomu, aby dostal větší odměnu,“ zastal se jich Pacal. Dodal, že tajemník vycházel z praktik, které jsou v mnoha městech v krajích.

„Pokud bychom ale zaznamenali předsedu, který svolává schůze jen kvůli tomu, aby měl vyšší odměnu, máme pravomoc tohle řešit,“ ujistil zastupitele starosta.

Proč neplatit i členům?

Jaromír Barák (TO) se zeptal, proč vyplácet odměny jen předsedům a proč ne i členům komisí.

„Předsedové komisi mají nejvíce práce a mají největší zodpovědnost,“ odpověděl Pacal.

Blanka Kutinová (TO) zastává názor, že i členové komisí dělají svoji práci poctivě.

„Tohle bylo znevážení práce členů komisí,“ vytkla starostovi.

„Musím se vůči vaší výtce ohradit. Neřekl jsem, že členové komisí nic nedělají, jenom jsem konstatoval, že ve srovnání s předsedy komisí není jejich práce tak objemná,“ bránil se nařčení Pacal.

Barákův protinávrh

S protinávrhem přišel zastupitel Barák. Aby ho sestavil, požádal o přestávku. Po ní oznámil zastupitelům, že navrhuje vyplácet odměnu i členům komisí, a to ve výší 700,- Kč za každou schůzi.

Pavel Švec (ANO 2011) položil nejen Barákovi, ale i jeho kolegům z TO stručný dotaz: „Máte tušení, na kolik tohle vaše opatření vyjde?“

„Nevím,“ stručně odpověděl Barák.

„Tady se spíš jedná o spravedlnost. Buďto budeme dávat peníze všem a nebo jenom někomu. I členové komisí pracují pro lidi, berou si dovolenou nebo neplacené volno. A ti budou pracovat zadarmo?“ nelíbí se Kutinové tajemníkem předložený návrh.

Spočítají ekonomický dopad

Předsedkyně finančního výboru Julie Dolejší (KSČM) upozornila na fakt, že majetková komise se skutečně schází dvakrát do měsíce.

„Kdybychom to spočítali jen za jednu schůzi, předseda tisíc, členové sedm set...“

Předkladatel návrhu, tajemník Kazda, si po delší diskusi uvědomil, že v této chvíli nikdo nedokáže spočítat ekonomický dopad vyplácení odměn předsedům i členům sedmi komisí.

„Navrhuji, aby byl tento bod z jednání stažen s tím, že dopočítáme ekonomický dopad podle návrhu kolegy Baráka. Na příštím zastupitelstvu v září se k tomu můžeme vrátit,“ navrhl Kazda.

Pro jeho návrh zvedli ruku všichni zastupitelé.

Autor: mič
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk