Biatlonovými suvenýry se mohli fanoušci vybavit ve stáncích, které do Nového Města přivezla třebíčská společnost Yashica.
(foto: Martin Mutl)

Závěr ozdobila Koukalová zlatem

22.12.2016

Nové Město na Moravě - Třetí podnik Světového poháru v biatlonu se konal v polovině prosince na závodníky nej- opěvovanějším místě, tedy ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě. Čeští pořadatelé ani fanoušci znovu nezklamali a kompletní světové špičce připravili nezapomenutelnou atmosféru vroucího biatlonového kotle. Do toho přiložilo svými hlasivkami za čtyři závodní dny celkem 123.500 fanoušků!

Celý program novoměstského světového poháru zahájil čtvrteční sprint mužů na 10 km. Ten ovládl fenomén posledních let a jasný suverén dosavadních dvou závodů nové sezóny Francouz Martin Fourcade, který i s jednou chybou ze druhé střely porazil Rusa Shipulina o 1,6 vteřiny. Na stupně vítězů je pak doprovodil třetí nestárnoucí Nor Svendsen a jeho krajan Johanes Boe a Bulhar Iliev. Nejlepší z českého týmu byl osmý Ondřej Moravec, který s nulou chyb na střelnici zaostal v cíli za vítězem o 26,5 vteřiny. Bez chyby střílel i Jaroslav Soukup, který skončil devatenáctý, Michal Krčmář se dvěma chybami vestoje dojel osmadvacátý, Michal Šlesinger se třemi zaváháními vleže čtyřiačtyřicátý a benjamínek týmu Lukáš Kristejn šestasedmdesátý s jednou chybou vleže i vestoje.

Pátek patřil nejkratšímu závodu žen. Sprint na 7,5 km vyhrála trochu překvapivě Ruska Akimová s náskokem 5,3 vteřiny před Francouzkou Chevalierovou a Američankou Dukleeovou, která na třetím místě ztratila 5,1 vteřiny. Se dvěma chybami vestoje skončila se ztrátou 16,5 vteřiny čtvrtá Němka Dahlmaierová a páté místo vybojovala Finka Makarainenová, která i díky dvěma střeleckým chybám ztratila 18,2 vteřiny. Nejlepší českou závodnicí byla třináctá Gabriela Koukalová, která podlehla bouřlivé atmosféře a na střelnici vestoje třikrát chybovala a do cíle dorazila se ztrátou 36,8 vteřiny. O tři příčky horší byla Veronika Vítková s jednou chybou, Eva Puskarčíková dojela jednadvacátá, Lucie Charvátová s pěti minelami čtyřiašedesátá a Markéta Davidová ještě o tři příčky za ní.

V sobotu odpoledne se jel nejprve stíhací závod mužů na 12,5 km. I ten i přes jednu chybu ovládl současný biatlonový král Martin Fourcade, který s půlminutovým náskokem porazil dvakrát chybujícího Rusa Shipulina. Dramatický souboj o bronz zvládl na cílové pásce lépe Francouz Fillon Maillet, který za sebou o desetinku vteřiny nechal Němce Schempa. Smutný musel být po stíhačce Ondřej Moravec, který se na trať vydal jako osmý nejlepší závodník, ale po první bezchybné střelbě ho potkal pád, ve kterém zlomil pažbu svojí malorážky. Na náhradní zbraň si Moravec dvě položky zvykal a v cíli z toho bylo až padesáté místo. Naopak posun zaznamenali ostatní čeští závodníci. Michal Krčmář, který se na trať vydával jako osmadvacátý s jednou chybou uzavřel první desítku, Michal Šlesing si polepšil o pětadvacet míst a v cíli byl devatenáctý a Jaroslav Soukup dojel jen o desetinku vteřiny později dvacátý.

Večerní stíhačka žen na 10 km přinesla překvapivou vítězku. Tou se stala Francouzka Chavalierová o deset vteřin před stále se lepšící Italkou Wiererovou a o devatenáct vteřin před Ruskou Akimovou. Čtvrtá dojela Američanka Dunkleeová a pátá Francouzka Habertová. Nejlepší českou závodnicí byla s minutovou ztrátou a třemi chybami na střelnici osmá Gabriela Koukalová, která ve fotofiniši porazila Norku Eck- hoffovou. Dvanáctá se dvěma chybami skončila se ztrátou 1:23,4 minut Veronika Vítková a šestadvacátá Eva Puskarčíková. Ta už v cíli ztratila se třemi chybami 2:18,1 minuty.

To nejlepší si čeští biatlonisté schovali na poslední den novoměstského šampionátu. Ondřej Moravec si v nedělním závodě spravil chuť, když ve vytrvalostním závodě na 15 km zapomněl na sobotní trable a za Martinem Fourcadem, Němcem Simonem Schempem a Rusem Antonem Babikovem skončil se dvěma chybami na střelnici čtvrtý. Druhý nejlepší z Čechů byl se třemi chybami při střelbě devatenáctý Michal Krčmář, Michala Šlesingra pak šest chyb na střelnici odsoudilo k úplně poslednímu třicátému místu.

Zlatou tečku udělala za třetím dílem světového poháru v biatlonu Gabriela Koukalová, která závěrečný závod s hromadným startem na 12,5 km vyhrála! V cíli byla s jednou chybou vleže o tři vteřiny dřív než skvěle finišující Němka Dahlmeierová a o deset vteřin před Italkou Wiererovou. Veronika Vítková dojela v posledním závodě se třemi chybami šestnáctá a Eva Puskarčíková se stejným poč- tem chyb hned za ní.

Pořadatelé v čele s prezidentem organizačního výboru Jiřím Hamzou zvládli na výbornou další podnik světového poháru. Na něm se podílelo 170 dobrovolníků, 75 rozhodčích a 250 členů ochranky. Ti se starali mimo jiné o 240 novinářů a 12 televizních štábů. Vysočina aréna byla osazena 13 velkoplošnými obrazovkami, 28 sněhovými děly, která k zásobám z loňska pomohla vyrobit celkové množství 25.000 m3 sněhu, v okolí bylo 14.000 parkovacích míst, v areálu 120 prodejních stánků, ve kterých se spotřebovalo 20 tun jídla a 60.000 litrů nápojů.

Na tradičně skvěle zvládnutém biatlonovém podniku ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě se znovu podílela i třebíčská reklamní společnost Yashica. Ta měla na starost nejen zkrášlení celého areálu, ale do fanzóny přivezla svůj show track, ve kterém byla k dispozici pestrá paleta reklamních biatlonových předmětů. Fanoušci si mohli vybrat z široké nabídky krásných čepic, zájem byl o bundy českého reprezentačního týmu, šály, trička, skleněné půllitry nebo drobnosti k fandění včetně náušnic se modrým čtyřlístkem s logem NMNM.

Yashica se podílela na návrhu a realizaci většiny tiskovin, vytvářela webové stránky a zajišťovala výrobu a instalaci všech banerů v areálu včetně navigačního systému. Do novoměstské Vysočina arény bylo před závody světového poháru nově vyrobeno a nainstalováno přibližně 1 500 m2 reklamních banerů, které byly k vidění na nejen tribunách, ale prakticky všude po areálu.

Autor: Martin Mutl