Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zavlají moravské vlajky, Třebíčsko jich hlásí 111

03.07.2018

TŘEBÍČSKO (pch) - Iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“ na radnicích a obecních úřadech, kterou už devět let pořádá spolek Moravská národní obec, si klade za cíl připomínat Moravu, její kulturu, bohatou historii a tradice. Města a obce jsou vyzývány, aby ve státní svátek 5. července, kdy si Morava spolu s celým kulturním světem připomíná příchod slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu, vyvěsily na budově úřadu moravskou vlajku.


Symbolicky vyjádřit úctu Moravě vyvěšením vlajky se v roce 2018 rozhodlo zatím 1410 obcí a měst, což dnes představuje přibližně již tři čtvrtiny obcí z celkového počtu. „Už nyní však můžeme konstatovat, že oproti minulému roku bude seznam obcí vyvěšujících moravskou vlajku o další necelou stovku bohatší. Vlajka Moravy zavlaje ve velké převaze napříč celou Moravou, všemi okresy a kraji – od Jihočeského, přes Vysočinu a Pardubický až po Moravskoslezský,“ uvedla místopředsedkyně MNO Lenka Holáňová.

Na Jihlavsku vyvěsí moravskou vlajku 45 radnic, na Třebíčsku: 111, v okrese Žďár nad Sázavou: 116 z toho 8 v Čechách. Právě Jihlavsko je překvapením roku 2018. „Vzhledem k minulým letům, kdy byla iniciativa MNO na Jihlavsku vnímána poněkud rezervovaně, byli jsme letos překvapeni samozřejmostí, s jakou se obce hlásily ke svým moravským kořenům. Okres Jihlava +16 nových obcí, které se v roce 2018 zúčastní iniciativy MNO,“ prozradila Lenka Holáňová.

Moravská vlajka ve své nejužívanější podobě, slavnostní žluto-červené s erbem, je dnes součástí každodenního života nejen na radnicích a nejen 5. července. Stala se tradičním symbolem, který spojuje obce i veřejnost hlásící se k moravské identitě a sdílející pocit sounáležitosti k Moravě. Nejčastější reakce představitelů samospráv: „Jsme Moravané na Moravě, a jsme hrdí na Moravu, na to, že žijeme právě tady.“

Doprovodnou akcí „Výzva ke zpřístupnění památek“ zdůrazňujeme kulturně historický charakter iniciativy „Za vyvěšování moravské vlajky“. Ve snaze probudit zájem lidí o historii Moravy a místa, v němž žijí, oslovujeme muzea a místní pamětihodnosti, aby zpřístupnila své expozice veřejnosti 5. července zdarma nebo se slevou. I pro letošní ročník máme už několik nových turistických překvapení, ale jednání zdaleka nekončí. Z těch nejznámějších bude opět přístupné: Slovanské hradiště Mikulčice, Hrad Špilberk Brno, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou – památka UNESCO, Muzeum Moravských bratří v Suchdole nad Odrou.

Letošní specialitou mezi poklady historie je obec Police na Třebíčsku, kde se v těchto dnech v tamním zámku slavnostně otevírá Muzeum britského královského letectva RAF, zasvěceného československým pilotům a dalším vojákům, působícím za druhé světové války ve Velké Británii.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk