Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zbývá vytvořit expozice muzea

19.02.2018

HROTOVICE (ap) - Na schválení rozpočtu města pro letošní rok se v těchto dnech čeká v Hrotovicích, aby mohly vypuknout všechny plánované investiční akce. Největší částku 5,5 milionu představují v návrhu rozpočtu peníze na vytvoření expozic nově vznikajícího muzea a technické zabezpečení jeho budovy.


„Muzeum už je z hlediska stavební rekonstrukce dokončeno. Je to moc hezké, kdo ty prostory viděl předtím, než rekonstrukce začala, bude příjemně překvapen. Klenby v budově bývalých stájí jsou zajímavé,“ prozradila tajemnice městského úřadu Dana Růžičková. Město už také požádalo o dotaci na expozici. „Čekáme tedy na rozhodnutí, ale k realizaci expozice dojde bez ohledu na to, zda dotaci dostaneme, nebo ne. Spolupráce na tvorbě expozic s třebíčským muzeem bude pokračovat. Zajímavé mají být v muzeu také interaktivní prvky, na ty už jsme dostali dotace od kraje,“ dodala tajemnice Růžičková.

Rodný dům malíře Františka Bohumíra Zvěřiny vedle hrotovického zámku a sousední stáje se tak v dohledné době změní na muzeum, mapující historii a život v Hrotovicích od pravěku po novověk a přibližující další zajímavé osobnosti města, jako byli fotograf Karel Chrást nebo strojník Jan Dolník. Součástí nové expozice bude také obytná prvorepubliková světnička, vybavená dobovým nábytkem, nádobím a třeba i rádiem z období 30. let minulého století.

Na libreto výstavy muzejníci využili rovněž textů z knih Jana Suchardy, především o hrotovickém fotografovi z první poloviny 20. století Karlu Chrástovi. „V expozici bude vytvořen i Chrástův ateliér, využity budou zvětšeniny z jeho negativů a pohlednic. Lidé si tak udělají představu, jak se fotilo ve 30. letech minulého století,“ řekl Sucharda.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk