Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zemědělci mají dostat odškodné za sucho

18.09.2017

Jihlava (ap) - Kompenzace zhruba 300 milionů korun je navrhována v letošním roce suchem nejvíce postiženým zemědělským podnikům na jihu Třebíčska a na dalších místech Vysočiny. Zda budou tyto peníze skutečně vyplaceny, bude záviset na ochotě a možnostech ministrů zemědělství, financí a samotné vlády. Ve svých kapitolách by tyto instituce měly najít tolik peněz, aby pokryly větší než třicetiprocentní výpadky v produkci zemědělců oproti pětiletým průměrům. Zavazuje je k tomu usnesení zemědělského výboru Poslanecké sněmovny PČR.


Zemědělci by za škody způsobené letošním suchem mohli podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) dostat zhruba stejné kompenzace jako v roce 2015, kdy jim stát následně vyplatil 1,2 miliardy korun. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) je například sklizeň obilovin letos o 13,2 procenta nižší než loni. V roce 2015 však byly škody způsobené suchem vyčísleny „jen“ na tři miliardy korun. „Myslím, že se budeme snažit bavit o čísle, které by potom měla vláda vyčlenit na kompenzaci škod, aby bylo podobné jako před dvěma roky. Tehdy to bylo 1,2 miliardy korun, takže já bych byl rád, aby se částka blížila někde k této hodnotě," uvedl v polovině letošního srpna ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Škody, vyčíslené v následujících týdnech, ale činí více než dvojnásobek: 7,2 až 7,7 miliardy korun. Toto číslo zaznělo ve čtvrtek 14. září na zasedání zemědělského výboru dolní komory parlamentu, které se konalo v Jihlavě. Poslanec Pavel Kováčik (KSČM) v této souvislosti zdůraznil, že částku 1,2 až 1,5 miliardy považuje za dolní hranici navrhované kompenzace a je proto potřeba vyvinout dostatečný tlak i na ministerstvo financí, aby byly potřebné finance uvolněny a v zemědělství udrženy především stavy skotu.

V rozpravě k tomuto tématu ale zazněla i výhrada, že by se kompenzace neměly týkat podniků, které produkují na orné půdě plodiny, určené výhradně k výrobě bioplynu. Předseda jihomoravské regionální Agrární komory Václav Hlaváček v diskusi o kompenzacích zdůraznil, že sucho roku 2017 bylo oproti jiným rokům výjimečné v tom, že začalo už na začátku vegetace a jsou katastry, kde trvá dosud. Těm je třeba pomoci. Na druhé straně podle Hlaváčka způsob vyplácení loňských kompenzací vytvořil mezi zemědělskými podniky obrovské nespravedlnosti. Odškodnění by proto podle jeho názoru mělo dosáhnout 3,5 až 4,5 miliard korun a měli by být odškodněni ti, co trpní suchem po celou dobu vegetace. Platí přitom také poznatek, že nejpostiženější okresy jsou suchem postihovány každoročně. V zemědělském výboru proto padl i návrh, zda v oblastech pravidelně suchem postihovaných nezměnit strukturu zemědělské výroby. Na to Hlaváček kontroval: „Na poli můžeme pěstovat jen to, co přeměníme na peníze.“

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk