Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Žena, nebo muž? To tajemství zůstane navždy utajeno

12.01.2018

JEMNICE (pch) - O Kamenné panně v Jemnici jsme v poslední době psali docela často, a to především v souvislosti s tím, že originál byl vyměněn za kopii. Podle odborníků se tak stalo doslova za pět minut dvanáct, protože materiál sochy už byl ve velmi špatném stavu. Dnes je tedy u jedné z městských bran umístěna kopie. To ale nic nezměnilo na diskuzích, jestli jde opravdu o pannu či panice.


Odpověď měl najít posudek, který prováděl v minulém roce PhDr. Roman Lavička Ph.D z Národního památkového ústavu. Posudek už má radnice k dispozici.

„Žádný ze zjištěných znaků (šaty, vlasy, obličej) však neumožňuje tuto otázku korektně, spolehlivě a nesporně vyřešit,“ píše doktor Lavička v posudku a dodává: „Nabízí se zde však jiná zásadní otázka, je skutečně tak důležité, zda reliéf zobrazuje muže nebo ženu? V dané situaci a v tomto případě z mnoha důvodů – poškození a schematické zpracování figury, neexistence písemných pramenů a neznalost místa původního určení, nelze odpovědět na základní a zcela oprávněné otázky – kdy, kdo a proč?“

Zajímavé je ovšem zjištění kolem stáří samotné sochy. Zdá se, že je mladší, než se dosud myslelo. „Na základě zjištěných shod lze s velkou pravděpodobností uvažovat o pozdně středověkém stáří kamenné figury z Jemnice, respektive o jejím vzniku kolem nebo krátce po roce 1500,“ domnívá se Roman Lavička.

Pokračování na straně 2.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk